Oficjalnie: Superliga wchodzi w życie! Poznaliśmy szczegóły rozgrywek

Nadchodzą wielkie zmiany w piłce nożnej! Tuż po północy ogłoszono tzw. Superligę i zaprezentowano oficjalny kształt rozgrywek. Co na to UEFA? Na ten moment pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. 

Nadchodzi Superliga!

W niedzielne popołudnie zaczęły się pojawiać plotki mówiące o tym, iż tego samego dnia poznamy szczegóły dotyczące Superligi. Na te wieści szybko zareagowała UEFA, która wyraziła się jasno – każdy klub, który weźmie udział w Superlidze, będzie wykluczony z rozgrywek krajowych oraz międzynarodowych organizowanych przez UEFA oraz FIFA. Ponadto piłkarze, którzy wzięliby udział w nowo powstałych rozgrywkach, otrzymaliby zakaz gry w drużynach narodowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: UEFA stawia ultimatum klubom, które chcą dołączyć do Superligi! Ucierpią piłkarze

Kto weźmie udział w Superlidze?

Na początku zacznijmy od najważniejszego, czyli od uczestników. W rozgrywkach ma wziąć w sumie 20 drużyn, z czego 15 to kluby założycielskie. Pozostałe 5 ekip zostanie dobranych na podstawie sezonu poprzedzającego start superligi.

Na ten moment w skład Superligi wchodzi 12 klubów założycielskich: Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, Juventus, Inter Mediolan, AC Milan.

– Oczekujemy, że trzy kolejne kluby dołączą do założycieli Superligi jeszcze przed startem pierwszego sezonu rozgrywek. Spodziewamy się startu tak szybko, jak to możliwe. Kluby-założyciele w przyszłości planują konsultować możliwość współpracy z organizacjami takimi jak UEFA i FIFA – przekazał Fabrizio Romano.

Format rozgrywek

20 drużyn będzie rywalizować w dwóch grupach po 10 zespołów. Czołowa trójka uzyska awans do ćwierćfinałów, z kolei drużyny z 4. i 5. miejsca będą rywalizować w barażach. W fazie grupowej każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Faza Play-Off również zostanie rozegrana systemem mecz i rewanż poza finałem, który odbędzie się na neutralnym terenie.

Mecze Superligi miałyby się odbywać w środku tygodnia i nie wykluczałyby możliwości brania udziału w rozgrywkach krajowych. Sezon zaczynałby się w sierpniu, a kończył w maju.

– Powstanie Superligi następuje w czasie, gdy światowa pandemia przyspieszyła niestabilność w istniejącym, europejskim modelu ekonomicznym piłki nożnej. Ponadto od wielu lat kluby założycielskie mają na celu poprawę jakości istniejących rozgrywek w każdym sezonie oraz stworzenie formatu pozwalającego na rywalizację najlepszych klubów i piłkarzy – czytamy w oświadczeniu.

Sztab Superligi

  • Przewodniczący – Florentino Perez (Real Madryt)
  • Wiceprzewodniczący – Andrea Agnelli (Juventus Turyn)
  • Wiceprzewodniczący – Joel Glazer (Manchester United)

Michał Budzich