UEFA stawia ultimatum klubom, które chcą dołączyć do Superligi! Ucierpią piłkarze

Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy o doniesieniach z zagranicy, mówiących o utworzeniu Superligi. UEFA szybko opublikowała odpowiednie stanowisko w tej sprawie.

Komunikat UEFA ws. Superligi

W niedzielę zrobiło się niezwykle głośno w sportowych mediach z uwagi na doniesienia „RMC Sport”. Francuska stacja radiowa podała, że jeszcze dziś może oficjalnie może zostać ogłoszone utworzenie Superligi. Wśród klubów, które miały wziąć udział w Superlidze, znalazły się: Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Tottenham, FC Barcelona, Real Madryt, Atletico Madryt, Inter Mediolan, AC Milan oraz Juventus. Niedługo później zainterweniowała UEFA, która wydała odpowiedni komunikat.

– Jeśli plotki dot. powstania „Superligi” się potwierdzą, to wszystkie nasze federacje członkowskie oraz FIFA pozostaną zjednoczone w naszych wysiłkach zatrzymania tego cynicznego projektu. Projektu, który nastawiony jest na interesy kilku klubów w czasach, gdy solidarność jest nam teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – napisano w ogłoszeniu.

UEFA zapowiedziała, że kluby oraz piłkarze biorący udział w Superlidze będą wykluczeni zarówno z udziału w rozgrywkach krajowych, jak i międzynarodowych. Zakaz dotyczyłby również reprezentowania barw narodowych.

– Rozważymy wszystkie możliwości zarówno prawne, jak i sportowe, aby temu zapobiec. Kluby, których to dotyczy, otrzymają zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek innych rozgrywkach na poziomie krajowym, europejskim lub światowym. Zawodnicy w nich grający mogą zostać pozbawieni reprezentowania barw swoich drużyn narodowych – przekazała UEFA w swoim oświadczeniu.

Europejska federacja podziękowała klubom z Niemiec oraz Francji, które odrzuciły propozycję dołączenia do Superligi.

– Dziękujemy klubom z innych krajów, zwłaszcza zespołom z Francji oraz Niemiec, które odmówiły. Wzywamy wszystkich miłośników piłki nożnej, kibiców i polityków, aby włączyli się w walkę z tym projektem. Wystarczy – zakończono.

Michał Budzich