Międzynarodowa federacja myśli o wprowadzeniu nowej zasady w celu ochrony sędziów. Zainspirowali się regułą z rugby

Wiele wskazuje na to, że już niedługo zostanie wprowadzony nowy przepis chroniący sędziów piłkarskich. Międzynarodowa federacja zainspirowała się pomysłem z innej dyscypliny – rugby.
Nowy przepis w piłce nożnej?

Według aktualnych przepisów gry w piłkę nożną tylko kapitanowie drużyn są uprawnieni do rozmawiania z sędziami. Próby podjęcia dyskusji przez innych zawodników powinny kończyć się napomnieniem. W ostatnich latach wygląda to jednak nieco inaczej. Do sędziów podbiegają całe zespoły, przez co federacje chcą zmniejszyć liczbę takich przypadków.

Motor Lublin podniesie ceny biletów za… przekleństwa? „Takie zachowania utrzymują negatywny wizerunek Klubu” [CZYTAJ]
Na Wyspach Brytyjskich od kilku lat testują regułę zainspirowaną z innego sportu – rugby. Na szczeblu juniorskim i amatorskim sędziowie mogą nakazać zachowującemu się agresywnie zawodnikowi zejście na dziesięć minut.
Według „The Times” Brytyjczycy są bliscy zaadaptowania tej zasady również w lidze zawodowej. Wszystko przez malejący autorytet arbitrów po wprowadzeniu systemu VAR i pomyłek z nim związanym.

– Niewłaściwe zachowanie zawodników to jeden z głównych problemów w piłce nożnej. Kary czasowe sprawdziły się na amatorskim szczeblu. Piłkarz nie przejmie się żółtą kartką za powiedzenie czegoś arbitrowi, lecz mogłoby być inaczej, gdyby musiał opuścić boisko na kilka minut – przyznał dyrektor wykonawczy IFAB, Lukas Brud.

– Wszyscy wielokrotnie widzieli zmasowane ataki na sędziów. To jest niedopuszczalne. Chcemy, by rzeczywiście tylko kapitanowie mogli z nimi dyskutować. Sprawdziło się to w rugby czy koszykówce – podsumował.
Władze IFAB mają za dwa tygodnie spotkanie z przedstawicielami angielskich klubów. Wiele wskazuje na to, że wtedy zapadnie decyzja o stosowaniu wspomnianej zasady.

Źródło: The Times, Meczyki.pl

1 komentarz do “Międzynarodowa federacja myśli o wprowadzeniu nowej zasady w celu ochrony sędziów. Zainspirowali się regułą z rugby”

Możliwość komentowania została wyłączona.