Eugen Polanski wrócił myślami do występów w reprezentacji Polski. „Wciąż jestem dumny”

Eugen Polanski udzielił wywiadu portalowi „Weszło.com”. Były reprezentant Polski wypowiedział się na temat odbioru swojej osoby w latach gry dla Biało-Czerwonych.

Poszukiwania Smudy

Franciszek Smuda za swojej kadencji jako selekcjoner reprezentacji Polski szukał nietypowych rozwiązań przed EURO 2012. Trener Biało-Czerwonych wynajdywał zagranicznych piłkarzy z polskimi korzeniami. W ten sposób do kadry trafili Damien Perquis, Sebastian Boenisch, Ludovic Obraniak, Adam Matuszczyk czy Eugen Polanski.

Specjalny zapis w kontrakcie Probierza. PZPN może wcześniej zerwać umowę [CZYTAJ]

Ostatni z wymienionych udzielił wywiadu portalowi „Weszło.com”. Były reprezentant zmierzył się ze słowami z przeszłości. Przypomnijmy, że część osób nazywała go „farbowanym lisem”, mimo że mówi po polsku i urodził się w Sosnowcu.

– Ktoś chciał zrobić burdel w kadrze, mówiąc o nas jako „farbowanych lisach”. I myślę, że mu się udało. Nie denerwowało mnie to, ale na pewno bolało. Urodziłem się w Polsce. Chętnie dla niej grałem. Zawsze zostawiałem serce na boisku. Drużyna stała za mną murem. Super mnie przyjęła i uważam, że było w niej dużo dobrych piłkarzy. Szkoda, że to nie był odpowiedni czas. Największe sukcesy tej drużyny przyszły kilka lat później – powiedział Polanski.

– Do dziś, gdy trwają mecze reprezentacji Polski, oglądam je. Wciąż jestem dumny, że mogłem reprezentować kraj, w którym się urodziłem. Mistrzostwa Europy w 2012 roku wspominam jako wielką, świetną imprezę. Problem w tym, że my wypadliśmy nieco słabiej, a w zasadzie odpadliśmy za wcześnie. Trzymam mocno w sercu każdy z dziewiętnastu meczów, który zagrałem dla Polski – dodał.

Co sądzi o obecnej sytuacji Biało-Czerwonych?

– Śledziłem wszystkie mecze podczas mistrzostw świata i mówiłem: „Jak tacy świetni piłkarze, mogą grać tak defensywnie?”. Patrzysz po klubach, same czołowe drużyny. W nich Polacy są ważnymi piłkarzami. Strzelają gole, asystują, kreują akcje, a przyjeżdżają na kadrę, oddają piłkę i bronią się, żeby nie stracić bramki. Ciężko mi to zrozumieć. Już wiemy, jak bronić, więc powinniśmy pokazać też, że potrafimy atakować. Taki styl preferuję i taki styl pewnie bardziej odpowiadałbym kibicom – ocenił.

Eugen Polanski wychował się w Niemczech i przez lata grał w tamtejszych drużynach młodzieżowych. Aktualnie pracuje jako trener drugiego zespołu Borussii Mönchengladbach.

Źródło: Weszło