Przestrzelony pomysł Gianniego Infantino. Prezydent FIFA chciał zmodernizować Klubowe Mistrzostwa Świata

Gianni Infantino planował zrestrukturyzować Klubowe Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Pomysł nie spodobał się jednak europejskim klubom, a także UEFIE.

Po raz pierwszy Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA w piłce nożnej zostały zorganizowane w 2000 roku. W latach 2001-2004 rozgrywki się nie odbywały. Międzynarodowy turniej wrócił w 2005 roku i od tamtej pory jest rozgrywany co roku aż do dziś. Rozgrywki odbywają się zimą, w trakcie sezonu klubowego. Biorą w nich udział najlepsze kluby z poszczególnych kontynentów.

Jak informuje „Sportsmail”, FIFA planowała zmodernizować schemat Klubowych Mistrzostw Świata. Światowa federacja piłki nożnej miała zamiar zwiększyć liczbę uczestników do aż 32 drużyn! FIFA chciała zorganizować powiększone KMŚ latem 2025 roku w USA. Nowy format rozgrywek zakłada organizację turnieju co 4 lata. Kluby odrzuciły możliwość poparcia tej propozycji.

W miniony piątek doszło do spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Klubów. Ugrupowanie reprezentuje interesy 220 czołowych klubów z Europy. FIFA chciała dojść do porozumienia z klubami. Kiedy Gianni Infantino się dowiedział, że projekt nie przejdzie, wycofał się z niego w ostatniej chwili.

Przeciwko reformie Klubowych Mistrzostw Świata jest także UEFA. Europejska federacja uznaje pomysł Infantino za potencjalne zagrożenie prestiżu Ligi Mistrzów.


źródło: dailymail

Michał Budzich