Mateusz Łęgowski wśród najlepszych w Europie! Pod tym względem jest kozakiem

Statystyczny serwis StatsBomb wyróżnił Mateusza Łęgowskiego. Utalentowany Polak znalazł się na liście najczęściej kontrpressujących piłkarzy w europejskich ligach TOP 5.
Mateusz Łęgowski jest wychowankiem UKS GOL Brodnicy, skąd w młodym wieku przeniósł się do akademii Pogoni Szczecin. W pierwszej drużynie Portowców zadebiutował w wieku zaledwie 18 lat. Po rozegraniu ponad 50 oficjalnych meczów w granatowo-bordowych barwach zdecydował się na przenosiny za granicę. Latem tego roku zamienił Pogoń na Salernitanę. Włoski klub zapłacił za niego 3 miliony euro.
Mateusz Łęgowski niemal z miejsca zdołał wywalczyć miejsce w pierwszym składzie drużyny grającej w Serie A. Po pół roku spędzonym we Włoszech ma na swoim koncie już 21 występów. W tym czasie zdołał zaliczyć jedną asystę, wciąż czeka jednak na premierową bramkę.
Łęgowski zbiera pozytywne recenzje grając we Włoszech. Nawet pomimo tego, że jego zespół zajmuje ostatnie miejsce w ligowej tabeli Serie A. Dobra gra Polaka ma odzwierciedlenie w statystykach.
Ciekawą statystyką podzielił się dziś portal StatsBomb. Z opublikowanych danych wynika, że Mateusz Łęgowski jest jednym z najczęściej kontrpressujących piłkarzy w europejskich ligach TOP 5! Pod tym względem 20-latek zajmuje 11. miejsce. Według danych StatsBomb Łęgowski wykonuje średnio 6,0 skoków presaingowych na 90 minut. Takim samym wynikiem może się pochwalić Konrad Laimer z Bayernu Monachium. Lepsi od Polaka są m.in. Ugarte, Wirtz, czy Szoboszlai.

Za kontrpressing uznaje się chęć zespołu do odbioru piłki po jej stracie. Jego założeniem jest natychmiastowa reakcja na stratę piłki. StatsBomb w swojej statystyce jako kontrpressing zalicza te skoki pressingowe, które miały miejsce w ciągu 5 sekund od straty piłki.

Michał Budzich