Jan Tomaszewski powraca. „Kadra to nie Caritas” […] „Zieliński jest lepszy od Sterlinga”

Były reprezentant Polski Jan Tomaszewski wrócił z kolejnymi nieco kontrowersyjnymi opiniami. W wywiadzie dla portalu „Sportowy24” 72-latek w głównej mierze skupił się na obecnej sytuacji w reprezentacji Polski.

Tomaszewski ocenia losowanie el. MŚ 2022

Przed tygodniem odbyło się losowanie grup eliminacji Mistrzostw Świata 2022. W wyniku losowaniu o turniej w Katarze będziemy się bić z Anglią, Węgrami, Albanią, Andorą oraz San Marino. Z tego grona najpoważniejszym rywalem jest rzecz jasna Anglia, z którą powalczymy o pierwsze miejsce w grupie, dające bezpośredni awans na turniej główny.

– Powiedziałem, że piłkarzy mamy na to, żeby wygrać grupę. Bo mamy równie dobrych, albo nawet lepszych od Anglików, którzy uchodzą za jej faworytów. Dla mnie Wojciech Szczęsny jest lepszy Jordana Pickforda, Robert Lewandowski od Harry’ego Kane’a, a Piotr Zieliński od Raheema Sterlinga. Można tak wymieniać i wymieniać. Nasi zawodnicy grają w renomowanych klubach europejskich i nie są w nich statystami. Nie widzę więc powodów do paniki, jaka zapanowała po wylosowaniu Anglii – ocenił Tomaszewski.

„Piłkarzy mamy, ale nie mamy drużyny”

Po zakończeniu procedury losowania grup kwalifikacji do Mundialu w mediach zaczęły pojawiać się opinie o tym, że jedyne, o co możemy walczyć w tej grupie to drugie miejsce. Pan Tomaszewski uważa, że mamy takich piłkarzy, żeby powalczyć o wygranie grupy, jednak nie mamy drużyny.

– Problem leży w tym, że przez dwa lata pracy Jurka Brzęczka nie widać niestety drużyny, która mogłaby powalczyć nawet o drugie miejsce i baraże. Piłkarzy mamy, ale nie mamy drużyny – stwierdził 72-latek.

– Powtórzę – my mamy zawodników, jednak przy całym szacunku dla Jurka Brzęczka, ale zagrał dziesięć spotkań z europejską czołówką: cztery z Włochami, dwa z Holandią, dwa z Portugalią i dwa z Austrią, która też się w miarę liczy. I jaki jest bilans tych spotkań? Jedno zwycięstwo, cztery remisy i pięć kompromitujących porażek. Bo można przegrać, ale nie tak jak ostatnio z Włochami, czy wcześniej z Holandią – dodał.

ZOBACZ: Jan Tomaszewski wskazał bramkarza, który mógłby powtórzyć jego wyczyn z Wembley. Bez zaskoczenia

ZOBACZ: Tomaszewski wskazał kto powinien być trenerem reprezentacji. Zaskakująca propozycja byłego bramkarza

Problemem brak stylu?

Były bramkarz reprezentacji Polski krytykuje Jerzego Brzęczka głównie za to, że obecna drużyna narodowa nie ma stylu. Przez ostatnie dwa lata byliśmy świadkami notorycznych rotacji, ciągłych eksperymentów, z których jednak nic nie wynikło.

– Kadra to nie Caritas, a Brzęczek nie jest Świętym Mikołajem, żeby wszystkim dawać prezenty. Mówiłem już dwa lata temu, że Brzęczek miał pełne prawo wystawić w pierwszym składzie Piątka, ale powinien posadzić wtedy na ławce Lewandowskiego. Przy grze dwiema „dziewiątkami” równowaga pomiędzy ofensywą a defensywą jest zachwiana. Za kadencji Adama Nawałki graliśmy co prawda dwójką napastników, ale Arkadiusz Milik nie grał w tym systemie jako „dziewiątka”. Dopiero w ostatniej Lidze Narodów Brzęczek przestał kombinować i efekty widać było w meczach z Bośnią i Hercegowiną – diagnozuje Tomaszewski.

Czas na trenera z zagranicy?

Z wypowiedzi Jana Tomaszewskiego jasno można wywnioskować, że nie jest on fanem Jerzego Brzęczka, jako selekcjonera reprezentacji Polski. 72-latek uważa, że jego następcą powinien zostać trener z zagranicy.

– Moim zdaniem nie ma w Polsce odpowiedniego kandydata i powinien być to ktoś zza granicy. Gdy Zbyszek Boniek postawił na Brzęczka, natychmiast zaczęły się kontrowersje i medialne podjazdy. Przyłączyli się do nich kibice, bo przecież mamy w Polsce 40 milionów selekcjonerów. Jurek o nich wiedział i na pewno nie było tak, że wszystko po nim spływało. Po jego otoczeniu też nie. Za to zagraniczny trener będzie miał to, za przeproszeniem, w poważaniu. Rodzinę będzie miał w innym kraju, a do Polski będzie przyjeżdżał po prostu do pracy – przyznał.

Cały wywiad przeczytacie TUTAJ.

Michał Budzich