Florentino Perez: Jeśli ktoś myśli, że Superliga przestała istnieć, to się myli

Wczorajszego wieczoru Florentino Perez, jeden z założycieli Superligi, wziął udział w rozmowie na antenie radia Cadena SER. Prezydent Realu Madryt zdradził możliwe powody nieudanego utworzenia Superligi oraz wyznał, jakie są plany dotyczące jej przyszłości.

Wywiad z Florentino Perezem

W nocy z niedzieli na poniedziałek 12 klubów ogłosiło chęć utworzenia Superligi. Minęło ledwie kilkadziesiąt godzin, a projekt opuściły niemalże wszystkie kluby. Florentino Perez wyznał w programie „El Larguero”, że projekt nie idzie w zapomnienie, a przedstawiciele klubów ponownie wrócą do rozmów.

– Pracowaliśmy nad tym projektem od trzech lat, być może nie wyjaśniliśmy go odpowiednio. Jestem naprawdę smutny i rozczarowany. Format Ligi Mistrzów jest przestarzały i staje się interesujący dopiero od ćwierćfinałów. Wymyśliliśmy nowy format, w którym grałyby najważniejsze europejskie drużyny. Zostały trzy miejsca dla niemieckich i francuskich zespołów, a także pięć miejsc dla ekip, które wyłonilibyśmy na podstawie osiągnięć. Wiele innych klubów grałoby w drugiej lidze lub w Lidze Mistrzów… Projekt był wykonalny – skomentował Florentino Perez.

To nie koniec Superligi!

Swoje odejście od Superligi ogłosiło 10 z 12 klubów założycielskich. Florentino Perez podzielił się swoimi planami na przyszłość. Prezydent Realu zaznaczył, że jeśli nie wypali Superliga, to spróbuje stworzyć inny format rozgrywek.

– Projekt znajduje się w trybie oczekiwania. Jeśli nie wypali ten projekt, to wyjdzie inny, podobny. Pamiętajmy, że wszystkie 12 klubów podpisało kontrakt, od którego nie można odejść od tak. Jesteśmy otwarci na każdą sugestię. Jeśli ktoś myśli, że Superliga przestała istnieć, to się myli – zdradził prezydent Realu Madryt.

Krytyka ze strony kibiców oraz UEFA

Po ogłoszeniu planów utworzenia Superligi nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź ze strony UEFA. Europejska federacja zaczęła grozić klubom wykluczeniem z rozgrywek krajowych oraz piłkarzom, którzy nie mogliby grać w barwach narodowych. Florentino Perez zabrał głos w tej sprawie.

– Zrobiono z tego show, jakbyśmy zrzucili bombę atomową. Może źle przedstawiliśmy nasz pomysł, ale nie dano nam okazji, by to zrobić. Kiedy ogłosiliśmy tę wiadomość, poprosiliśmy o spotkanie prezesów FIFA i UEFA. Nie odpowiedzieli nam. Nigdy nie widziałem takiej agresji ze strony prezesa UEFA. Agresywne reakcje były takie, jakbyśmy kogoś zabili, a co najmniej chcieli zabić futbol. A nasz cel był całkiem inny, my chcieliśmy uratować piłkę nożną – powiedział Florentino Perez.

Michał Budzich