Boniek bezwzględnie o aferze w Alkmaar. „To jest absolutnie niedopuszczalne”

Zbigniew Boniek udzielił wywiadu Romanowi Kołtoniowi na antenie „Prawdy Futbolu”. Były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej wypowiedział się na temat skandalu po meczu Ligi Konferencji Europy pomiędzy AZ Alkmaar a Legią Warszawa.

Boniek o aferze w Alkmaar

Legia Warszawa przegrała z AZ w czwartkowym meczu Ligi Konferencji. Wynik spotkania zszedł jednak na drugi plan ze względu na zamieszanie po całym wydarzeniu. Holenderscy ochroniarze i policjanci naruszyli nietykalność cielesną prezesa Legii, Dariusza Mioduskiego. Ponadto dwóch piłkarzy Wojskowych zostało zamkniętych w areszcie. Mowa o Josue i Pankovie.

Zbigniew Boniek w rozmowie z Romanem Kołtoniem nie krył swojego oburzenia w związku z tą sprawą. Działacz UEFA stwierdził, że władze holenderskiego klubu nie dopełnili obowiązków i nadal nie przeprosili za całe zdarzenie.

– Afera jest wielka, afera ma wiele podtekstów, natomiast ja na to patrzę inaczej. Absolutnie nie chcę mówić o porządku publicznym, o wpuszczaniu kibiców Legii na stadion, bo to jest sprawa policji, służb. Nie wiem, co tam się zdarzyło, bo ludzie różnie mówią, czy ktoś kogoś pobił, czy nie pobił, czy policjanci wygrali, czy wygrali kibice Legii, czy w ogóle coś się działo. Natomiast, jeśli chodzi o stadion, to, co się dzieje w środku, to jest to obowiązek organizatora, żeby zabezpieczyć totalne bezpieczeństwo dla wszystkich na stadionie. Strefą szczególnej opieki jest tzw. strefa 0, czyli boisko, szatnie i bezpieczeństwo zawodników. To, o czym mówimy, stało się w strefie 0. To jest absolutnie niedopuszczalne i to obciąża organizatora w sposób makabryczny, w sposób totalny i w ogóle nie ma o czym mówić – powiedział Boniek.

Ciekawe informacje w sprawie przyszłości Leo Messiego. Może zrobić to, co robili Beckham i Henry [CZYTAJ]

– Organizatorzy nie mają żadnej racji. Absolutnie nie wierzę, że Josue i Pankov nagle wyszli i zaczęli się bić z ochroną bez żadnej przyczyny. Umówmy się, to stało się pół godziny po meczu, piłkarze już wychodzili do autokaru. Poza tym, co to znaczy, że stadion jest zamknięty i niektórzy piłkarze byli w autokarze, a niektórzy zamknięci? To jest w ogóle niedopuszczalne. Oczywiście, jakaś przepychanka musiała być, może ktoś tam popchnął ochroniarza, który zdenerwował jakiegoś piłkarza, źle upadł i poprosił o pomoc policję, a ta wpadła w sposób brutalny. I to jest w ogóle niedopuszczalne – dodał, cytowany przez portal „Meczyki.pl”.

– Natomiast najgorszą rzeczą jest to, co stało się z prezesem Mioduskim. Bo prezes Mioduski nie jest prezesem tuzinkowym, on jest prezesem znanym, przede wszystkim w Holandii, bo jego najbliższym współpracownikiem w organizacji ECA był Edvin van den Sar. Czyli Darek nie jest człowiekiem, którego twarz trudno zapamiętać. Facet, który ma wszystkie identyfikatory, żeby wejść do strefy 0, nagle jest zatrzymywany i mówią do niego: „Pan dalej nie pójdzie”. Na jakiej zasadzie? Co robili w tym momencie właściciele i prezesi AZ Alkmaar? Jeżeli kogoś ja zapraszam na mecz, to od momentu wejścia na stadion do momentu opuszczenia obiektu, ja jestem odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. Ja muszę o niego zadbać, muszę dać mu ochronę. To jest facet, któremu nie ma prawa się nic zdarzyć. Mogli gdzieś nie wypełnić swoich obowiązków, natomiast ja nie słyszałem, żeby wysłali do Darka jakikolwiek pismo, list, w którym przeprosiliby za to, co się stało. To mi się nie mieści w głowie, że do czegoś takiego doszło w strefie 0 – podsumował działacz.

Źródło: Prawda Futbolu, Meczyki.pl