Władze Lecha Poznań okazują wsparcie kibicom. „Dochodzą do nas bulwersujące sygnały”

Władze Lecha Poznań opublikowały komunikat, w którym okazały wsparcie swoim kibicom po ostatnich wydarzeniach w Warszawie. Klub wysłał już w tej sprawie pismo do Zarządu Ekstraklasy SA oraz Komisji Ligi ESA.

W miniony weekend rozegrany został mecz pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań. Piłkarskie święto dla poznańskich kibiców zostało po części popsute przez służby pracujące przy organizacji meczu. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach kibice Lecha Poznań opublikowali liczne relacje, w których skarżą się na prace policji oraz innych służb. Wszystkie szczegóły w tej sprawie opisaliśmy TUTAJ.
Interwencja Lecha Poznań

Dziś komunikat w tej sprawie wydał Lech Poznań. Władze klubu okazały wsparcie swoim kibicom. Klub chce jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę, by uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości. Rozpoczęto już interwencję poprzez wysłanie pism do Zarządu Ekstraklasy SA i Komisji Ligi ESA. Klub jest w stałym kontakcie ze Stowarzyszeniem Kibiców Kolejorz.
Oświadczenie Lecha Poznań:

„Z dużym niepokojem przyjęliśmy informacje o incydentach, do jakich doszło przed, w trakcie i po niedzielnym meczu piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań. Klasyk polskiej ligi miał być po raz kolejny świętem futbolu, zwłaszcza że tym razem odbywał się nazajutrz po Narodowym Święcie Niepodległości. Tymczasem od kilkudziesięciu godzin dochodzą do nas bulwersujące sygnały o bardzo złym potraktowaniu w stolicy przez policję i służby zabezpieczające bardzo licznej – jak zwykle – grupy kibiców Niebiesko-Białych.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze Stowarzyszeniem Kibiców Kolejorz, które najlepiej zna obraz sytuacji. Jako Klub wysłaliśmy pismo do Zarządu Ekstraklasy SA, a także do wiadomości Komisji Ligi ESA, z informacjami o niedzielnych wydarzeniach, a także a prośbą o przyjrzenie się sprawie i jej wyjaśnienie. Podobną informację przekazaliśmy również Komendantowi Głównemu Policji. Poza tym, zainteresowaliśmy tematem również media z nadzieją na wnikliwe zbadanie wydarzeń.

Deklarujemy, że wspieramy naszych kibiców i stoimy za nimi murem w walce o rzetelne wyjaśnienie tej przykrej dla wszystkich sytuacji. Także po to, żeby w przyszłości nie doszło do powtórki – nie tylko wobec naszych sympatyków, ale też tych związanych z innymi klubami. Fani Kolejorza wielokrotnie pokazali, że w licznej grupie wspierali i wspierają nas nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Wielokrotnie ich doping był nie tylko ogromnym wsparciem dla naszych piłkarzy, ale również doceniany przez gospodarzy piłkarskich wydarzeń.”
Oświadczenie kibiców

Swój oficjalny komunikat przedstawili także kibice Kolejorza. Funkcjonariuszom policji wypomniano karygodne czyny, których mieli się dopuścić. Sympatycy Lecha zwrócili się z prośbą do organów państwowych o interwencję w tej sprawie, która w ostatnich dniach odbiła się ogromnym echem w polskich mediach.

„Mecz pomiędzy drużynami Legii Warszawa i Lecha Poznań rozgrywany 12 listopada z całą pewnością zapadnie głęboko w pamięci poznańskich kibiców. Niestety, powodem nie jest sportowa rywalizacja a zachowanie policji w stosunku do sympatyków Kolejorza.

Bez jakiejkolwiek przyczyny kibice byli wulgarnie wyzywani i poniżani przez funkcjonariuszy policji. Kontrola osobista urągała ludzkiej godności. Rzucanie kibicami o barierki i płoty, dotykanie narządów intymnych mężczyzn, kobiet i osób niepełnoletnich – oraz głośnie i złośliwe komentowanie ich wyglądu. Rozbieranie, zmuszanie do ściągania butów w miejscu publicznym i do tego nieprzeznaczonym, zaglądanie do portfeli, przeliczanie pieniędzy, bicie w tył głowy, a także użycie bez uzasadnienia gazu wobec kibiców będących w pociągu – wszystko to w akompaniamencie „k…w”, „ch..w”, a przede wszystkim gromkiego śmiechu i (jak widać) doskonałej zabawy warszawskich policjantów. A to tylko niektóre z „atrakcji” jakie zostały przygotowane dla lechitów.

Zachowanie w stosunku do poznańskich kibiców nie jest odosobnionych przypadkiem. W podobny sposób traktowani byli między innymi kibice Górnika Zabrze, Widzewa Łódź, Rakowa Częstochowa i Stali Mielec.

Tolerowanie patologicznych zachowań funkcjonariuszy warszawskiej policji nie może przejść do sportowych i organizacyjnych standardów. Dlatego zwracamy się do uprawnionych do tego organów państwowych, a także Polskiego Związku Piłki Nożnej, Ekstraklasy, Lecha Poznań, a także Legii Warszawa o odpowiednią reakcję na zaistniałą sytuację i należyte ukaranie prowodyrów zajść.

Zarząd Stowarzyszenia Kibiców KOLEJORZ”
Michał Budzich