Spore zmiany w kwestii zwycięzcy Pucharu Polski! Koniec z grą w eliminacjach Ligi Konferencji

Szykują się potężne zmiany w kwestii europejskich pucharów i spore ułatwienie dla polskich klubów. UEFA przedstawiła nowy plan na Ligę Europy. Wiąże się to z Pucharem Polski. 

Już od przyszłego sezonu w Lidze Mistrzów zagrają o cztery drużyny więcej niż obecnie. Nowy format zakłada 36 miejsc, a więc spore powiększenie rozgrywek.

Ułatwienia

Kolejną edycję LM mistrz Polski rozpocznie od 1. rundy kwalifikacyjnej, czyli tak samo, jak ma to miejsce teraz. Od sezonu 2025/26 zwycięzca Ekstraklasy zmagania może rozpocząć jednak od 2. rundy. Aby jednak tak się stało Polska musi utrzymać 22. miejsce w rankingu UEFA.

Zmiany dotyczą także Pucharu Polski oraz zwiększenia jego znaczenia. Zwycięzca krajowego trofeum zagra w eliminacjach Ligi Europy od pierwszej rundy. Jest to spora zmiana, biorąc pod uwagę, że do tej pory zdobywca pucharu grał w 1. rundzie Ligi Konferencji. Co jednak, jeśli mistrz Polski wygra także puchar? W takim przypadku gra w kwalifikacjach LKE przysługuje drugiej ekipie w tabeli ligowej.

– Naszym celem dalekosiężnym, do którego dążymy, jest awans na 15. miejsce w rankingu. Wówczas liczba naszych reprezentantów zwiększyłaby się do pięciu, a dwóch z nich grałyby w eliminacjach Ligi Mistrzów. Jesteśmy ligą, która się rozwija, nie tylko na polu technologicznym czy infrastrukturalnym – cytuje Marcina Stefańskiego, dyrektora operacyjnego Ekstraklasy, oficjalna strona.