Reforma Ligi Mistrzów może pomóc polskim klubom. Znamy kolejne szczegóły

Nowy format Ligi Mistrzów jest już praktycznie przesądzony, pozostało jedynie poczekać na Kongres UEFA. Światło dzienne ujrzały nowe zasady, które mogą pomoc polskim klubom w zakwalifikowaniu się do Champions League.

Czas na zmiany

Jeszcze w zeszłym roku pisaliśmy o zmianach, które UEFA planuje wprowadzić w Lidze Mistrzów. Jest to między innymi poszerzenie rozgrywek do trzydziestu sześciu zespołów czy usunięcie fazy grupowej. Drużyny w fazie ligowej będą rozgrywać 10 meczów, najlepsza ósemka awansuje do fazy pucharowej. Kolejne 16 zespołów powalczy w kolejnej rundzie o pozostałe miejsca w 1/8 finału.

ZOBACZ: Format Ligi Mistrzów ulegnie zmianie? Cięższa droga dla polskich klubów…

Skąd te 4 drużyny?

Nie wiemy jeszcze, kto załapie się na 4 dodatkowe miejsca w Lidze Mistrzów. 3 sloty najprawdopodobniej przypadną klubom, które są najwyżej w Rankingu UEFA. Nikt jednak nie wie, na jakich warunkach stworzyć takie zestawienie. Brać pod uwagę całą historię występów w pucharach czy może z ostatnich kilku lat? Wszystko wyjaśni się na Kongresie UEFA, który odbędzie się 24 kwietnia w Montreaux.

Nadzieja dla Polaków

12 lat temu Michel Platini przygotował specjalną reformę, która miała pomóc klubom ze słabszych lig w awansie do Ligi Mistrzów. Francuz zmodernizował eliminacje i podzielił je na dwie ścieżki: mistrzowską i ligową. Dzięki temu drużyny z gorszych federacji nie mogły trafić na topowe europejskie kluby podczas walki o udział w Champions League.

Pomysł ostatecznie upadł w 2018 roku, jednak UEFA osiągnęła kompromis. Ograniczono miejsca dla drużyn z kwalifikacji z dziesięciu do sześciu, z czego 4 przyznano klubom ze ścieżki mistrzowskiej, a 2 topowym ligom. Przez to mistrz Polski musi startować od pierwszej rundy eliminacyjnej.

Jeden z dodatkowych slotów najprawdopodobniej przypadnie klubom, które o awans do Ligi Mistrzów będą walczyć na drodze eliminacji. Taka opcja sprawi, że UEFA cofnie się do „Reformy Platiniego” i ułatwi drużynom ze słabszych federacji awans do Champions League.

Ile jeszcze poczekamy na Ligę Mistrzów w Polsce?

Od czasu zmian wprowadzonych przez Platiniego polska drużyna tylko raz grała w Lidze Mistrzów. Nie możemy więc nastawiać się na to, że dodatkowy slot dla drużyn z eliminacji ułatwi mistrzowi Ekstraklasy grę w tych elitarnych rozgrywkach. Zwłaszcza, jeżeli będzie się męczyć z mistrzem Gibraltaru czy Wysp Owczych.

Obecnie kluby za udział w fazie grupowej otrzymują 68 milionów złotych. Od 2024 roku ta stawka zwiększy się ponad czterokrotnie! Warto zauważyć, że kwota 272 milionów złotych jest dwukrotnością rocznego budżetu Legii Warszawa. Może w końcu Wojskowym udałoby się odjechać reszcie Ekstraklasy za hajs z europejskich pucharów?

Źródło: meczyki.pl

Kacper Polaczyk