Porównanie najlepiej zarabiających piłkarzy i piłkarek. Przepaść jest gigantyczna

Nie od dziś wiadomo, że piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych (o ile nie najpopularniejszym) sportów na świecie. To oczywiście przekłada się na gigantyczne możliwości finansowe klubów i działaczy w futbolowym świecie. W tym sporcie istnieje jednak spory rozłam pomiędzy piłką męską a kobiecą.

Jakiś czas temu pisałem na temat wycen najdroższych piłkarek w lidze niemieckiej. Portal „Soccerdonna.de”, który zajął się tym temat sporządził wówczas ranking, w którym prym wiodła 19-letnia Lena Oberdorf. Zdaniem serwisu jej wartość oscylowała wokół 250 tysięcy euro. Zestawiając to z Erlingiem Haalandem (110 mln euro), którego wycenia się na najdroższego zawodnika męskiej Bundesligi wygląda to bardzo kiepsko.

Przepaść

Jest to jednak kwestia popularności. Piłka nożna w wydaniu mężczyzn zbiera niezaprzeczalnie większe rzesze widzów. Niejednokrotnie zachwycaliśmy się wypełnionymi po brzegi stadionami, a stacje telewizyjne przechwalały się wynikami oglądalności. Czy takie sytuacje mieliśmy szanse zaobserwować w kobiecym odpowiedniku?

Diametralna różnica w popularności obydwu odłamów piłki nożnej skutkuje przepaścią w kwestiach finansowych. Mężczyźni w futbolu zarabiają nieporównywalnie większe pieniądze od kobiet. Jest to fakt, którego nie ma co podważać. Widać to między innymi w zarobkach najlepszych zawodników zarówno w męskim, jak i żeńskim futbolu.

Obecnie najlepiej zarabiającym piłkarzem na świecie jest Leo Messi. W kontekście Argentyńczyka mówi się o rocznych przychodach rzędu nawet 92 mln dolarów. Pod tym kątem jest absolutnym liderem. Drugi Neymar ma zarabiać około 78 mln, zaś trzeci Cristiano Ronaldo – 70 mln.

Między podium a czwartym i piątym zawodnikiem także istnieje wyraźna różnica. Kylian Mbappe rocznie inkasuje nawet 28 mln. Z kolei Mohamed Salah w Liverpoolu liczyć może na 24 mln.

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i tekst „HIGHEST PAID MALE PLAYERS L. MESSI $92M NEYMAR $78M C. RONALDO $70M Κ. MBAPPÉ $28M M. SALAH $24M %”

Jak to wygląda u kobiet?

Najlepiej zarabiającą piłkarką na świecie jest obecnie Carly Lloyd. Amerykanka rocznie nie otrzymuje nawet miliona dolarów. Na ile może zatem liczyć 38-latka? Okazuje się, że jej przychody ocenia się na poziomie 518 tysięcy dolarów.

Zgadza się, jest to NAJWYŻSZE wynagrodzenie na świecie, jakie otrzymuje piłkarka. Druga w rankingu, Samantha Kerr roczni inkasuje o 18 tysięcy mniej, zaś trzecia Alex Morgan otrzymuje 450 tysięcy rocznie.

Niewiele mniej od swojej rodaczki inkasuje Megan Rapinoe. Jedna z najlepszych piłkarek w historii żeńskiego futbolu ma wynagrodzenie na poziomie 447 tysięcy dolarów. Ostatnia w zestawieniu jest Julie Ertz. Kolejna Amerykanka na liście zgarnia rocznie 400 tysięcy dolarów.

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób i tekst „HIGHEST PAID FEMALE PLAYERS C. LLOYD $518K S. KERR $500K A. MORGAN $450K ఆ M. RAPINOE $447K J. ERTZ $400K %”