Nowy przepis gry w piłkę nożną pojawi się już w styczniu! FIFA chce chronić piłkarzy

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) zakomunikowała, że od stycznia w życie wejdzie nowy przepis gry w piłkę nożną. Ma on na celu chronienie piłkarzy przed urazami głowy.

Nowy przepis w piłce nożnej!

W ostatnim czasie wiele mówi się o licznych urazach głowy wśród ludzi uprawiających piłkę nożną. Przed kilkoma tygodniami świat obiegła informacja o tym, że przez częste uderzanie piłki głową, wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na demencję u ludzi starszych. W obawie o późniejsze poważne konsekwencje zdrowotne delikatne zmiany będą miały miejsce w regulaminie gry w piłkę nożną.

ZOBACZ: Główkowania zostanie ograniczone? Zaskakujące wyniki badań

Najważniejsze zdrowie piłkarzy

Po rozmowach z ekspertami w dziedzinie urazów głowy związanych z wstrząśnieniem mózgu, IFAB zakomunikowała, że od stycznia wejdzie nowy podpunkt regulaminu. Jeśli dana drużyna wykorzysta już limit zmian, a któryś z jej zawodników dozna urazu głowy, będzie wtedy możliwe dokonanie dodatkowej szóstej zmiany. W celu uniknięcia nadużywań tego przepisu druga drużyna również będzie mogła skorzystać z dodatkowej zmiany, nawet jeśli nie dojdzie wśród jej zawodników do urazu głowy.

– Takie rozwiązanie zdejmie również presją z członków sztabów medycznych, którzy jak najszybciej starają się postawić zawodnika na nogi, by mógł kontynuować grę – podaje na swojej stronie IFAB.

Anglia pierwsza przetestuje nową zasadę?

Jak już wspomnieliśmy, zmiany wejdą od stycznia 2021 roku w formie testów. FIFA czeka na chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w okresie próbnym. Mówi się, że jako pierwsi z nowego przepisu skorzystają Anglicy, którzy mieliby wprowadzić go w niższych ligach.

Michał Budzich