Główkowania zostanie ograniczone? Zaskakujące wyniki badań

Czy gra w piłkę nożną może być powodem demencji? BBC opublikowało artykuł, gdzie mówią, że pierwsze badania pokazują, że byli piłkarze częściej chorują na demencję niż reszta społeczeństwa. W przyszłości z pewnością czeka nas więcej badań.

Piłka nożna przyczyną poważnej choroby?

Pierwsze wyniki badań u byłych piłkarzy mówią, że cierpią oni kilkukrotnie częściej na demencję niż przeciętni ludzie. Jedną z głównych przyczyn, dlaczego tak się dzieje, jest uderzanie piłki głową zarówno w trakcie meczu, jak i w czasie treningu. Piłkarze treningi mają niemal codziennie i można powiedzieć, że dzień w dzień uderzają piłkę głową po kilkadziesiąt razy. Slaven Bilić twierdzi, że jeśli kolejne badania to potwierdzą, to powinno się ograniczyć lub zakazać główkowana podczas treningu.

Troska trenerów

Trener Newcastle Steve Bruce mówi, że istnieje prawdziwy niepokój, jeśli główkowane i demencja znajdą powiązanie. W ostatnim czasie na demencję  zachorowała legenda angielskiej piłki – Bobby Charlton, a w październiku zmarł inny piłkarz Nobby Stiles. Obaj byli członkami zwycięskiej drużyny podczas Mundiali w 1966 roku. Poza nimi na demencję z tamtej ekipy choruje jeszcze trzech piłkarzy.

Menedżer WHU David Moyes również jest zaniepokojony. Uważa, żeby piłkarze z jego pokolenia regularnie byli badani pod kątem demencji, żeby jak najszybciej można było coś w tym kierunku zrobić.

– Martwię się, ponieważ chcę mieć pewność, że wszystko będzie dobrze – przyznał Moyes.

Szkoleniowiec WBA Slaven Bilić sugeruje, że główkowanie powinno zostać wyłączone z treningu, jeśli ostanie udowodnione, że ma to bezpośredni związek z demencją.

– Jeśli podczas badań dowiedzą się, że dziesięciokrotne uderzenie piłką podczas treningu może wywołać demencję, to przestańmy – mówi Bilić.

BBC cytuje raport z 2019 roku, który mówi, że piłkarze byli zawodowi piłkarze są trzy i pół raza bardziej narażeni na śmierć z powodu demencji niż reszta społeczeństwa.

Obecnie dzieci w wieku 11 lat nie mogą grać głową podczas treningów w Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. Podobne zasady panują w Stanach Zjednoczonych.

Co to jest demencja?

Demencja jest częstym zespołem związanym ze stałym obniżaniem sprawności umysłowej. Demencja może dotknąć każdego, lecz ryzyko rozwinięcia demencji wzrasta wraz z wiekiem i stan zazwyczaj dotyka osób powyżej 65 roku życia. Chory dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych: problemów z pamięcią, spowolnienia myślenia oraz różnego rodzaju zaburzeń zachowania. Mówi się, że w Polsce choruje na demencję ok. 400 tysięcy ludzi.

Cały tekst od BBC przeczytacie tutaj.

Michał Budzich