Nieznana przyszłość przed Eriksenem. Duńczyk może już nie zagrać w Serie A

Christian Eriksen ze względu na wszczepiony kardiowerter może już nigdy nie zagrać w Serie A. Jeśli Duńczyk myśli jeszcze o występach na włoskich boiskach, musi usunąć to urządzenie i przejść badania.

„On dziś umarł. Na kilka minut, ale umarł”

12 czerwca 2021 roku podczas meczu Dania-Finlandia Chrsitian Eriksen upadł na murawę, stracił przytomność i przez kilka minut nie oddychał. Jak się później okazało, pomocnik Interu Mediolan przeżył zawał serca. 29-latek trafił na kilka dni do kopenhaskiego szpitala, gdzie wszczepiono mu kardiowerter.

– To niewielkie, ale skomplikowane urządzenie interweniuje w momencie wystąpienia groźnych arytmii. To jest taki anioł stróż. To o wiele bardziej zaawansowane urządzenie niż stymulator – powiedział doktor nauk medycznych w zakresie kariologii Mateusz Brózda w rozmowie dla Onet Sport.

Niestety przepisy we Włoszech są bardzo rygorystyczne. Już kilka tygodni temu mówiło się o tym, że Christian Eriksen może nie wrócić już na boiska Serie A. Doniesienia te potwierdził Francesco Braconaro – członek komitetu naukowo-technicznego włoskiego związku piłkarskiego.

– W tej chwili Eriksen nie może zostać w pełni zatwierdzony do gry we Włoszech. Jeśli ICD, które zostało wszczepione, zostanie usunięte, a specjalista potwierdzi, że jest on w pełni sprawny i zdrowy, będzie mógł wtedy ponownie zagrać w koszulce Interu – powiedział  Braconaro w jednej z audycji Radio Kiss Kiss.

Kontakt Christiana Eriksena z Interem Mediolan obowiązuje do końca czerwca 2024 roku. Na razie żadna ze stron nie odniosła się słów przedstawiciela włoskiego zarządu piłki nożnej.

Kardiowerter nie oznacza dla Eriksena końca kariery. Daley Blind od kilku lat ma wszczepione identyczne urządzenie i udowadnia, że mimo tego dalej może grać w piłkę.

Kacper Polaczyk