Mundial bez piwa na stadionie? FIFA walczy o najważniejsze prawo kibica

Katar jest krajem muzułmańskim i nie można w nim spożywać alkoholu. Na Mundialu w 2022 roku takie napoje mają być dozwolone, jednak tylko dla osób, które wykupią taką możliwość.

„Nie” dla alkoholu

W krajach muzułmańskich zabrania się spożywania alkoholu. W Katarze pozwolenie na sprzedaż napojów wysokoprocentowych posiada tylko kilka barów oraz restauracji. Rząd mocno pilnuje tych przepisów oraz nie toleruje osób prowadzących pod wpływem.

Wielu kibiców piłkarskich, nie tylko tych polskich, wyznaje zasadę wypromowaną przez kanał Kartofliska mówiącą, że nie ma futbolu bez alkoholu. Jest to również ważna reguła dla FIFA. Organizacja co 4 lata podpisuje kontrakty z piwnymi koncernami, a obie strony robią na tym ogromne pieniądze.

Potrzebny kompromis

Według informacji portalu rte.ie, katarskie władze planują trochę poluzować swoje zasady i umożliwić sprzedaż alkoholu na Mundialu. Opcja ta ma być dostępna tylko dla wybranych, którzy zakupią bilet uprawniający do siedzenia w loży. Koszt takiej wejściówki zaczyna się od pięciu tysięcy dolarów. FIFA próbuje uzyskać pozwolenie na spożywanie alkoholu również dla „zwykłych” kibiców, jednak Katarczycy tłumaczą się, że nie jest on częścią ich kultury, a jedynie gościnności.

Katar 2 lata temu podczas organizacji Klubowych Mistrzostw Świata wprowadził eksperymentalną strefę dla kibiców, gdzie mogli oni pić piwo. Cena za złocisty trunek wynosiła wówczas 7 dolarów, jednak chętnych nie brakowało. Skoro specjalne sektory wtedy zdały test, to dlaczego nie spróbowaćby powtórzyć tego na przyszłorocznym mundialu?

Kacper Polaczyk