Ministerstwo sportu: 35 milionów złotych dla szkółek i akademii piłkarskich

Jak poinformowało Ministerstwo Sportu, rozstrzygnięty został nabór  na realizację w 2020 roku Programu „Certyfikacji Szkółek Piłkarskich”. Ogólnopolskim operatorem programu został Polski Związek Piłki Nożnej. To największy w historii Ministerstwa budżet na upowszechnianie wśród najmłodszych konkretnej dyscypliny sportu.

– Ministerstwo Sportu przeznaczyło na ten cel 35 milionów złotych. Kwota pozwoli na wsparcie blisko 600 szkółek piłkarskich pracujących z dziećmi i młodzieżą w całej Polsce – powiedziała Danuta Dmowska-Andrzejuk.

To ogromne środki przeznaczone na zakup sprzętu, strojów, pensje trenerów, odnowę biologiczną i inne niezbędne dla funkcjonowania wydatki, aby jak najbardziej podnieść poziom szkolenia młodzieży. W zamian akademie będą musiały dostosować się do wymogów, między innymi maksymalnej liczby dzieci na jednego trenera.

Program „Certyfikacji Szkółek Piłkarskich” skierowany jest do podmiotów prowadzących szkolenie dla dzieci i młodzieży w wieku 5-13 lat w zakresie piłki nożnej. Zostanie nim objętych ponad 57 tysięcy uczestników oraz ponad 3,7 tysięcy trenerów w całej Polsce. Jego założeniem jest podniesienie i ujednolicenie poziomu szkoleniowego szkółek piłkarskich poprzez wyznaczenie standardów pracy z młodymi zawodnikami oraz wsparcie merytoryczno-finansowe osób prowadzących zajęcia sportowe.

– Program jest kolejnym elementem sportowej tarczy antykryzysowej. Wcześniej, podjęłam decyzję o przeznaczeniu  rekordowej kwoty w wysokości 55 milionów złotych na tegoroczny Rządowy Program „KLUB”. Zależy nam na wsparciu sportu powszechnego, który odgrywa ogromną role w profilaktyce zdrowotnej – powiedziała Minister Sportu.

Program „Certyfikacji Szkółek Piłkarskich” jest elementem szerszej rządowej koncepcji dotyczącej rozwoju piłki nożnej w Polsce – „Planu dla piłki”, w której zawiera się także Program budowy zadaszeń boisk piłkarskich.