Kryzys finansowy w La Liga? Prezes ligi uspokaja: „Jesteśmy przygotowani na odejście Leo Messiego”

Potencjalne odejście Leo Messiego z FC Barcelony może spowodować straty finansowe nie tylko w klubie z Katalonii, ale i w całej lidze hiszpańskiej. Prezes La Liga – Javier Tebas – jest jednak spokojny o przyszłość hiszpańskiego futbolu.

Po zeszłorocznej kompromitacji w Lidze Mistrzów wiele się mówiło o możliwym odejściu Lionela Messiego z Barcelony. Argentyńczyk ostatecznie pozostał w klubie z Katalonii, lecz jego kontrakt obowiązuje wyłącznie do końca tego sezonu. Jeśli 33-latek postanowi zmienić otoczenie i opuści granicę Hiszpanii, to spowoduje to ogromne straty finansowe nie tylko dla klubu, ale i dla całej La Liga.

Wpływ Messiego na finanse FC Barcelony

Pod koniec stycznia tego roku hiszpańska gazeta „El Mundo” opublikowała szczegóły kontraktu Leo Messiego. Według danych podanych przez hiszpański dziennik, Argentyńczyk przez ostatnie 4 lata miał zarobić ponad 500 milionów euro. Na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że 33-latek jest ogromnym obciążeniem dla klubowej kasy. Jeśli jednak spojrzymy na dochód klubu zapewniony przez Lionela, sytuacja zmienia się o 180 stopni. W czasie kiedy Messi zarobił ponad 500 milionów euro, zapewnił ponad miliard euro dochodu.

Messi ma podobny wpływ również na ligę hiszpańską. Jeśli „La Pulga” opuści Hiszpanię – a prędzej, czy później tak się stanie – La Liga zapewne niezwykle ucierpi finansowo, z powodu spadku oglądalności oraz zmniejszenia zainteresowania ze strony sponsorów. Javier Tebas – prezes La Liga – ma już co prawda podobne doświadczenie po odejściu Cristiano Ronaldo. 58-letni Hiszpan przyznaje, że zarząd ligi jest przygotowany na odejście legendarnego piłkarza.

– Jesteśmy już przygotowani finansowo na odejście Leo Messiego, tak jak byliśmy przygotowani na transfer Cristiano Ronaldo do Juventusu – oświadczył Javier Tebas.

– Decyzję o odejściu Cristiano podjął jego klub, więc nie mam prawa się w tej sprawie wypowiadać. Zawsze jednak wolę mieć w lidze najlepszych piłkarzy, choć wcześniej odszedł nie tylko Ronaldo, ale i Neymar – dodał Hiszpan.

Prezes La Liga odpowiedział również na pytanie, czy odejście Messiego zrujnuje El Clasico.

– Na ten mecz nie powinno wpływać dwóch graczy. Odejście Ronaldo nie wpłynęło na widowisko, więc odejście Leo również nie powinno odegrać znaczącej roli – powiedział Tebas na łamach „ONsport”.

źródło: meczyki.pl

Michał Budzich