Jan-Krzysztof Duda nie podał ręki rosyjskiemu rywalowi. Media wyjaśniły zachowanie szachisty [WIDEO]

Kilka dni temu zakończyły się mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Wśród osób biorących udział w turnieju był Jan-Krzysztof Duda. Szerokim echem odbiła się sytuacja przed jedną z jego gier, kiedy to nie podał ręki rywalowi. Teraz wiadomo, dlaczego tak postąpił. 
Magnus Carlsen zupełnie zdominował mistrzostwa w Samarkandzie. Norweg wygrał kategorię szybką oraz błyskawiczną, czym ponownie udowodnił niebywały swój niebywały poziom. 10. miejsce zajął natomiast nasz szachista – Jan-Krzysztof Duda. Polak wygrał 10 gier, zaś 7 zremisował. 4 zakończyły się natomiast jego porażkami.

Kontrowersja

Nie o wyniku Dudy jest jednak głośno po zakończonym turnieju. Polak rozgrzał media, kiedy to przed grą z Denisem Chismatułlinem nie podał mu ręki. Jak się okazuje takie zachowanie 25-latka nie było przypadkowe. Rosjanin ma być zagorzałym zwolennikiem Władimira Putina, o czym pisało „El Pais”.
Chismatułlin miał wielokrotnie popierać rosyjską inwazję na Ukrainę, co nie spodobało się Dudzie. W związku z tym Polak przed rozpoczęciem gry postanowił nie podawać ręki rywalowi, co z kolei odbiło się szerokim echem w światowych mediach.

Czemu jednak Rosjanin, mimo swoich zdecydowanych poglądów, pojawił się na turnieju? Opowiedział o tym członek Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), zaznaczając, że nie mieli możliwości wykluczenia jego udziału.
– FIDE nie posiada procedury sprawdzającej oświadczenia zawodników. W tym obszarze kierujemy się decyzjami naszej Komisji Etyki. Wydaje nam się, że najlepszym opcją w tych sprawach jest procedura sądowa. Jeśli jakakolwiek zainteresowana osoba odwoła się do tej komisji, a ona zdyskwalifikuje arcymistrza Chismatullina, ta decyzja będzie ściśle przestrzegana – napisano. 

67 komentarzy do “Jan-Krzysztof Duda nie podał ręki rosyjskiemu rywalowi. Media wyjaśniły zachowanie szachisty [WIDEO]”

 1. Skoro taki twardziel z zasadami to nie powinien w ogóle grać z Rosjaninem, albo zupełnie wycofać się z turnieju żeby pokazać swój sprzeciw i brak legitymizacji na udział zawodników rosyjskich i wtedy miałoby to sens… a tak pusta i słaba prowokacja… ręki nie podał, ale czas na rozrywce spędził… z wrogiem ;).

 2. Duda zachowal sie jak kretyn. To sport. To ON takim zachowaniem to upolitycznil. Mozna sie nie zgadzac prywatnie ale na polu sportowym powinien to byc dobry gest odnosnie szacunku do przeciwnika i zasad fairl play. Czasami mysli sie o tych szachistach jakie to tegie glowy, ale czesto to zwykle kmioty z aspergerem i kompleksami

 3. A tak poza tym, to ciekawe,jaki był wynik tej rozgrywki? Jakoś się nie chwali. Nawet gdyby wygrał, to i tak się nie liczy, bo zrobił to nieuczciwie i niehonorowo.

 4. Ten Duda , to taki sam jak nasz Duduś niby prezydent, który się obściskiwał z Żeleńskim, niczym dwa pedały. Poza tym to kawał chama To nie jest sportowe zachowanie. W sporcie licza się wyniki i wzajemna solidarność fair Play i szacunek wobec siebie. To całkiem inny świat , apolityczny, który staje się odrębną enklawą na czas zawodów. Taka jest starożytna tradycja pochodząca z Grecji, gdzie przerywano wszelkie spory i wojny. To dobrze rozumieją prawdziwi Europejczycy co mają to w genach, jak np Anglicy, Co ciekawe jest to zrozumiałe także dla cywilizacji chińskiej, japońskiej, hinduskiej,ale jest to nie do pojęcia dla osobników pochodzących z innych cywilizacji np żydowskiej. Oni zachowują się odrażająco, jak bydło Znany był taki jeden ” arcymistrz” który wygrywał dlatego, że obrażał, wyprowadzał z równowagi lub też celowo im przeszkadzał aby nie mogli się skoncentrować. Zachowanie tego zasranego dudy stawia go poza nawiasem prawdziwego sportu.

 5. Mamy w Polsce psychopatów jak widać w komentarzach. Koledzy Brauna sądząc po pozdrowieniach CWP. Skąd tyle debilizmu w ich umysłach? Skąd takie umiłowanie do ruskich kacapów i równoczesny (pseudo)patriotyzm? Skąd Bozia takich wzięła???
  Jprdl, ten świat staje na głowie.

  • Z wiedzy ciołku. Ty idź pucować pałe jankesom, którzy jeszcze 35 lat temu mówili o nas że jesteśmy ich wrogami i niszczyli nas sankcjami tak jak teraz Rosję.

 6. Zwolennicy putki mają jedną wspólną cechę , nie widzą morderstw , nie trzeba o nich rozmawiać, trzeba na nich uważać

 7. Następni z brakiem genetycznym, który miał sprawić, że mózg zacznie rosnąć i działać. Szkoda was, ale co zrobić? Nie martwicie się, jeszcze jest nadzieja, bo jak Ukraina nie da rady, to może w końcu Putin wpadnie do was i się za was weźmie. Rozwali wam te puste czaszki i wykorzysta w lepszy sposób.

 8. Osobiście popieram takie zachowanie wobec zwolenników Putina ale stwarza on niepotrzebne wrażenie, że to inni zachowują się fair. Poszedłbym dalej i wręczyłbym coś w rodzaju plakietki z flagą Polski i Ukrainy takie jak dają sobie piłkarze. A gdyby jednak ją przyjął to jeszcze powiedziałbym „Sława Ukrainie” i wtedy podałbym rękę.

Możliwość komentowania została wyłączona.