Górnik odpowiada na oświadczenie Ruchu. „Górnik Zabrze nie powinien ponosić odpowiedzialności…”

Górnik Zabrze odpowiedział na ostatnie oświadczenie Ruchu Chorzów w sprawie zamieszek podczas Wielkich Derbów Śląska. Władze klubu z Zabrza odcinają się od zachowania kibiców, przekazując, iż Górnik nie powinien ponosić odpowiedzialności za to, co się wydarzyło.

W miniony weekend miały miejsce 123. Wielkie Derby Śląska. Derbowe starcie między Ruchem Chorzów a Górnikiem Zabrze zakończyło się wygraną ekipy z Zabrza wynikiem 2:1. Na trybunach Stadionu Śląskiego zasiadło ponad 38 tysięcy widzów.
Niestety, przy okazji meczu na stadionie doszło do ogromnych zniszczeń. Władze Ruchu Chorzów podzieliły się zdjęciami, na których widać powyrywane drzwi, czy uszkodzone kafelki w toalecie. Wszystko to miało wydarzyć się na trybunie gości. W komunikacie Ruch poinformował, że będzie chciał pociągnąć do odpowiedzialności sprawców zniszczeń. Więcej w tym temacie pisaliśmy TUTAJ.

Na komunikat Ruchu Chorzów odpowiedział Górnik Zabrze. Władze zabrzańskiego klubu odcinają się od wyrządzonych na Stadionie Śląskim zniszczeń. Górnik wypomina Ruchowi, że to po stronie organizatora imprezy leży kwestia odpowiedniego nadzoru.

– Górnik Zabrze nie powinien ponosić odpowiedzialności za brak właściwego nadzoru organizatora imprezy masowej – czytamy w komunikacie.
Idąc dalej. W swoim oświadczeniu Górnik tłumaczy okoliczności, w jakich miało dojść do zniszczeń na stadionie. Rozróby w sektorze gości miały nastąpić, kiedy kibice Ruchu szturmowali bramę i chcieli dostać się na trybunę Górnika. Ochrona miała się wtedy skupić na powstrzymaniu kibiców gospodarzy. Mimo wszystko ciężko jednak w tej sytuacji usprawiedliwiać kibiców Górnika.

– Z naszych informacji wynika, że do zniszczeń doszło w momencie, gdy kibice Ruchu Chorzów próbowali sforsować bramę i wtargnąć na sektor Górnika. Ochrona skoncentrowała się przede wszystkim na powstrzymywaniu kibiców organizatora – przekazuje Górnik Zabrze.

Cały komunikat Górnika Zabrze znajduje się poniżej.

„Dnia 18.03.2024 r. o godz. 11:00 odbyło się spotkanie przedstawicieli Klubu z władzami Stadionu Śląskiego w sprawie stanu obiektu po 123. Wielkich Derbach Śląska. Górnik Zabrze nie powinien ponosić odpowiedzialności za brak właściwego nadzoru organizatora imprezy masowej. Z naszych informacji wynika, że do zniszczeń doszło w momencie, gdy kibice Ruchu Chorzów próbowali sforsować bramę i wtargnąć na sektor Górnika. Ochrona skoncentrowała się przede wszystkim na powstrzymywaniu kibiców organizatora. Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę, że zarówno przed meczem, jak i po zakończeniu spotkania, biuro bezpieczeństwa Górnika Zabrze nie zostało poinformowane i tym samym nie uczestniczyło w protokolarnym odbiorze oraz zdaniu sektora gości, co stanowi standardową procedurę. Mamy nadzieję, że dzięki zapisom z kamer monitoringu, służby bezpieczeństwa szybko ustalą wszystkich sprawców aktów wandalizmu i pociągną ich do odpowiedzialności. Liczymy, że pozwoli to na skupienie uwagi publicznej na najważniejszym elemencie Wielkich Derbów Śląska, czyli wydarzeniach boiskowych, a więc drugim z rzędu zwycięstwie Trójkolorowych.”

Michał Budzich