Duża zmiana w 2. lidze na horyzoncie! Kluby głosują za powiększeniem rozgrywek

Sezon 2023/24 powoli dobiega końca. Za kulisami toczą się natomiast rozmowy o przyszłym kształcie 2. ligi. Kluby są za powiększeniem tabeli do 20 zespołów. Decyzja ma zapaść w poniedziałek 20 maja na zarządzie PZPN. 
Kilka dni temu na kanale „Ligowiec” pojawiła się informacja o wprowadzeniu baraży do 3. ligi. Zagrać miałyby w nich drużyny z drugich miejsc z każdej grupy, a zwycięzca zyskałby awans. Dla ekip grających w 2. lidze znaczyłoby to natomiast, że spadałoby z niej aż pięć klubów.

Powiększenie

Informacja odbiła się szerokim echem i jest głośno komentowana. W przypadku zwiększenia ilości spadków i wprowadzenia baraży, wygląd ligi zmieniałby się diametralnie co sezon. „TVP Sport” ustaliło, że znaleziono alternatywne wyjście z tej sytuacji. Pomysł zakłada powiększenie 2. ligi do 20 występujących w niej zespołów. Decyzja ma zostać podjęta na zarządzie PZPN 20 maja.

Jeżeli udałoby się przyklepać nowe zasady, to w kończącym się sezonie z 2. ligi spadłyby tylko dwie drużyny. Za jednym zamachem spełniłyby się także oczekiwania ekip z 3. ligi, które uzyskałyby dodatkowe miejsca w rozgrywkach.
– Władze ligi stoją więc przed sporym wyzwaniem. Będą musiały zdecydować, jaki wybrać kształt zmagań. Według naszych informacji, opcja z 18 zespołami i aż pięcioma spadkowiczami spotkała się z dużym oburzeniem wśród drugoligowców. Stąd odpowiedź z 20-zespołowym wariantem rozgrywek – czytamy na „TVP Sport”.