Były piłkarz wstawił się za sędzią technicznym. „Co innego mógł powiedzieć?”

Wtorkowe spotkanie pomiędzy PSG a Besaksehirem jest na ustach całego świata. Arbiter techniczny miał obrazić na tle rasistowskim jednego z asystentów trenera gości. Rumuńskiego sędziego broni były reprezentant Anglii – John Barnes.

Mecz przerwany przez rasizm

Wtorkowe spotkanie pomiędzy PSG a Besaksehirem zostało przerwane już w 15. minucie. Sędzia techniczny miał nazwać asystenta gości „negru” (z rumuńskiego „czarny”), a obie drużyny w ramach solidarności opuściły plac gry. Całą sprawę zbada UEFA. Zespoły dokończy spotkanie w środę, a PSG pokonało Besaksehir 5:1.

ZOBACZ: Sędziowie też byli ofiarami rasizmu? Nowy wątek w sprawie przerwanego meczu

„Gdyby było 5 czarnoskórych trenerów i 1 biały, powiedziałby biały”

John Barnes jest uznawany za eksperta ds. dyskryminacji w społeczeństwie, a jeszcze 15 lat temu reprezentował barwy reprezentacji Anglii. 57-latek często wypowiada się w mediach na temat rasizmu i nie inaczej było po wczorajszym meczu. Barnes wdał się w dyskusję w mediach społecznościowych z kibicami. Jeden z użytkowników zauważył, że istnieje wiele sposobów na określenie osoby bez odwoływania się do jego koloru skóry.

Jeśli w pokoju lub grupie będzie jedna biała osoba, to jak inaczej ją opiszesz skoro jest jedyną białą bądź czarną osobą? – odpowiedział mu Barnes

Powiedział, że gdyby był biały, to sędzia nie powiedziałby na niego biały, ale gdyby było pięciu czarnych trenerów i jeden biały, to powiedziałby biały. Co innego mógł powiedzieć? – napisał 57-latek, nawiązując do słów Demby Ba

John Barnes walczy z dyskryminacją w piłce nożnej. Anglik także padł ofiarą rasistowskich zachowań z racji na kolor skóry. Najbardziej pamiętnym wydarzeniem jest mecz Everton – Liverpool z 1988 roku, kiedy to jeden z kibiców rzucił w 57-latka skórką od banana.