Brytyjski artysta rapuje o Błaszczykowskim: „I’m tryna score with the Polish”

Jakub Błaszczykowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich piłkarzy na świecie. Pomocnik znalazł się w nowej piosence rapera Dave’a pod tytułem In the Fire.

Udział w mainstreamie

Rzadko możemy spotkać nazwisko polskiego piłkarza w zagranicznej piosence. Tym bardziej, jeśli jest nim człowiek o trudnym nazwisku – Kuba Błaszczykowski. Pomocnik Wisły Kraków znalazł się w nowej piosence Dave’a In the Fire i nie jest to przypadkowy rym.

– Fuck a gun charge, two swords, I’m a Ronin. Błaszczykowski, I’m tryna score with the Polishrapuje 23-latek w swoim nowym utworze.

– Pieprzyć szarże z bronią palną, dwa miecze, jestem Roninem. Błaszczykowski, próbuję strzelić Polakiem – tak możemy przetłumaczyć słowa rapera.

Co autor miał na myśli?

Życie Jakuba Błaszczykowskiego nie zawsze było usłane różami. Ojciec byłego reprezentanta Polski zadźgał jego matkę nożem i został skazany za to na dożywocie. Wszystko to wydarzyło się, gdy zawodnik Wisły Kraków miał raptem 11 lat. Podobna historia miała miesjce w rodzinie Dave’a. Jego brat również został skazany na dożywocie za morderstwo.

Słowo Ronin w przeszłości oznaczało w Japonii bezpańskiego samuraja. Wojownicy po śmierci swojego pana bądź utracie lenna często wpadali w kłopoty i z racji swoich umiejętności zostawali bandytami. Tak właśnie opisuje siebie Dave, który najprawdopodobniej po skazaniu brata stał się Roninem.

Raper próbuje wzorować się na Błaszczykowskim. 35-latek po tragicznej śmierci matki zamieszkał z babcią oraz wujkiem – Jerzym Brzęczkiem. To właśnie były selekcjoner reprezentacji Polski przekonywał pomocnika, aby nie rezygnował z grania w piłkę nożną. Dave chce naśladować Błaszczykowskiego: nie ma zamiaru zostać bandyckim roninem i dalej chce dążyć do upragnionego celu.

Warto również zwrócić uwagę na to, że Dave wychował się w londyńskiej dzielnicy Streatham, którą zamieszkuje spora ilość polskich imigrantów. To właśnie stąd raper mógł zaczerpnąć pomysł na odniesie się do któregoś z naszych rodaków.

Kacper Polaczyk