UEFA podjęła decyzję. Rosja otrzyma punkty do rankingu UEFA „za darmo”

UEFA podjęła decyzję w sprawie punktów dla Rosji w krajowym rankingu UEFA. Na koniec trwającego sezonu Rosja ma otrzymać punkty do rankingu, mimo że jej kluby nie grają nawet w europejskich pucharach.
W lutym 2022 roku wybuchła wojna na Ukrainie. Rosja zaatakowała naszych wschodnich sąsiadów. W związku z tym rosyjskie drużyny klubowe oraz narodowe zostały zawieszone w międzynarodowych rozgrywkach sportowych. Decyzja ta dotyczyła także piłki nożnej. UEFA zawiesiła rosyjskie reprezentacje oraz kluby, a zawieszenie trwa aż do dziś.
Po wybuchu wojny rosyjskie kluby przestały grać w europejskich pucharach. Co za tym idzie straciły one szanse na punktowanie w rankingu UEFA. Europejska federacja postanowiła jednak zrekompensować ten fakty Rosji. Za ubiegły sezon UEFA przyznała Rosji 4,333 punktu. Dlaczego akurat taka wartość? Była to bowiem najniższa zdobycz punktowa Rosji w krajowym rankingu UEFA w ciągu poprzednich 5 lat.
W sezonie 2023/2024 w europejskich pucharach wciąż nie mogą grać rosyjskie kluby. Na początku sezonu UEFA nie poinformowała o decyzji w sprawie punktów dla Rosji do krajowego rankingu. Można było się zastanawiać, czy wzorem poprzedniego sezonu UEFA przyzna Rosji 4,333 punktu, czy też pozostawi ten kraj bez żadnej zdobyczy punktowej. Odpowiedź jest już znana.
UEFA poinformowała o decyzji w sprawie punktów dla Rosji w krajowym rankingu UEFA w sezonie 2023/2024. Za ten sezon Rosja ponownie otrzyma 4,333 punktu. Formalnie punkty te zostaną przyznane na zakończenie trwającego sezonu.
Michał Budzich