UEFA planuje zmiany w formacie Ligi Mistrzów! Czy to zadowoli europejskich gigantów?

UEFA planuje wdrożenie kilku nowości w Ligę Mistrzów od sezonu 2024/2025. Organizacji chodzi między innymi o zwiększenie ilości drużyn oraz zmianę formatu rozgrywek.

Zmiana formatu alternatywą dla Super Ligi?

UEFA chyba nie za bardzo chce, aby taki projekt, jak Super Liga powstał w Europie. Aby pójść na kompromis z największymi klubami organizacja ma zamiar wprowadzić kilka ciekawych zmian w formacie Ligi Mistrzów. Wszystko prawdopodobnie wejdzie w życie od sezonu 2024/2025, kiedy to zostanie rozpisany przetarg na transmitowanie Champions League.

Według dziennika The Times Liga Mistrzów może powiększyć się o czterech uczestników, co oznacza, że mecze będą rozgrywane w sześciu grupach po sześć zespołów w każdej. Po zakończeniu pierwszej fazy wszystkie drużyny zostaną zestawione w jedną dużą tabelę, a najlepsza szesnastka pozostanie w walce o końcowe zwycięstwo. Ponadto UEFA planuje rezygnacje z losowania par 1/8 finału, w zamian za dobieranie ich za pomocą schematu: pierwszy zespół zagra z szesnastym, drugi z piętnastym i tak dalej.

Jeżeli chodzi o drużyny z miejsc 17-24, to mogłyby one grać w Lidze Europy, jak ma to obecnie miejsce w przypadku drużyn z 3. miejsca w grupie Ligi Mistrzów.

Najlepsze kluby chcą więcej meczów przeciwko innym klubom z najlepszych lig, a ten format właśnie to zapewnia. Bardziej ekscytującą fazę grupową, gdzie każdy mecz będzie znaczący, ponieważ każde miejsce w najlepszej szesnastce będzie cenne nie tylko pod względem przeciwnika w następnej rundzie, ale też pod względem finansowym. Tak samo, jak miejsca od 17. do 24., które gwarantować będą grę w Lidze Europy – cytuje The Times anonimowego informatora

Według informacji The Times przedstawiciele UEFA niedługo przedstawią propozycje zmian klubom, a ostateczna formuła przyjęta od sezonu 2024/2025 zostanie zaakceptowana w przyszłym roku.

Kacper Polaczyk