Trudna sytuacja reprezentacji Polski. Co musi się stać, żeby awansować na EURO 2024?

Po wczorajszym remisie z Mołdawią reprezentacja Polski mocno utrudniła sobie szanse na awans na EURO 2024. Szanse na awans bezpośredni są już tylko iluzoryczne, wciąż pozostaje jednak możliwość awansu poprzez baraże.

Podczas październikowego zgrupowania reprezentacja Polski rozegrała dwa mecze w eliminacjach EURO 2024. Na początek podopieczni Michała Probierza pokonali Wyspy Owcze 2:0. Następnie zremisowali z Mołdawią 1:1. Wczorajszy remis mocno utrudnił szanse Polaków na awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

Sytuacja w grupie

Po wczorajszym remisie reprezentacja Polski znajduje się na 3. miejscu w swojej grupie eliminacyjnej. Po siedmiu rozegranych meczach Polacy mają na swoim koncie 10 punktów. Przed naszymi reprezentantami ostatni mecz. W listopadzie Biało-Czerwoni zagrają z Czechami.

Pomimo licznych wpadek w trwających eliminacjach Polacy wciąż mają szanse na bezpośredni awans. Nie są one jednak duże. Według „We Global Football” wynoszą one zaledwie 2,9%.

Co musi się stać, aby Polska wywalczyła bezpośredni awans na EURO? Po pierwsze, Polacy muszą pokonać Czechy. Po drugie, Czesi muszą przegrać z Mołdawią, a Mołdawia przegrać z Albanią lub Czesi muszą zremisować z Mołdawią, a Mołdawia nie może wygrać w Albanii.

Walka w barażach

Wielce prawdopodobne, iż reprezentacji Polski nie uda się uzyskać bezpośredniego awansu na EURO 2024. To nie oznacza jednak końca walki o turniej w Niemczech. W przypadku braku bezpośredniego awansu Biało-Czerwoni zagrają w przyszłym roku w barażach. By awansować Polacy będą musieli wygrać dwa mecze.

Przeciwników Polaków w barażach poznamy po zakończeniu eliminacji. Według klasyfikacji na dziś Polacy w półfinale zmierzyliby się z Holandią, a w finale ze zwycięzcą meczu Chorwacja-Estonia. Wielce jednak prawdopodobne, że Holendrom i Chorwatom uda się jednak awansować na EURO bezpośrednio.

Według wyliczeń statystycznych z dywizji „A” Ligi Narodów w barażach najprawdopodobniej zagrają Polska i Walia. Wówczas w barażach dołączyłaby do nich Estonia oraz jeden zespół z dywizji „B”. W półfinale Polska zagrałaby z Estonią, a w finale ze zwycięzcą drugiego starcia półfinałowego.

Michał Budzich

1 komentarz do “Trudna sytuacja reprezentacji Polski. Co musi się stać, żeby awansować na EURO 2024?”

Możliwość komentowania została wyłączona.