Triumf Superligi nad UEFĄ! Przełomowy dzień dla nowych rozgrywek i świetne informacje dla kibiców

Czwartek może okazać się dniem, który na zawsze zmieni piłkę nożną, jaką znamy. Europejski Trybunał Sprawiedliwości opowiedział się za Superligą i orzekł, że UEFA nie może zablokować powstania nowych rozgrywek. Dodatkowo „Marca” poinformowała o zmienionym formacie, a dyrektor generalny Bernd Reichart zapowiedział darmowe transmisje meczów. Dzieje się. 
W 2021 roku oficjalnie ujawniono projekt Superligi, którą utworzyć chciały najlepsze kluby z Anglii, Włoch i Hiszpanii. Nowe rozgrywki miały stanowić konkurencję dla Ligi Mistrzów, a w finalnie nawet wygryźć najbardziej prestiżowy turniej klubowy na Starym Kontynencie.
Projekt nie doszedł finalnie do skutku, przez interwencję UEFY. Jej utworzenie zablokowały światowe federacje oraz europejskie władze. Sprawa trafiła przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE).

Wielki cios, nowy format

W czwartek zapadł jednak wyrok, który okazał się niekorzystny dla UEFY. Orzeczono, że federacja nie może zablokować powstania Superligi, zaś decyzja jest ostateczna, bez możliwości odwołania.
– Przepisy FIFA i UEFA, dotyczące uprzedniego zatwierdzania międzyklubowych rozgrywek piłkarskich, takich jak Superliga, są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Ani FIFA, ani UEFA nie mogą nakładać sankcji na kluby, biorące udział w alternatywnych rozgrywkach. Muszą być one zgodne z regułami konkurencji i szanować swobodę przemieszczania się – napisano w orzeczeniu.

Obecnie nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby Superliga ponownie weszła w życie, jak miało to miejsce w 2021 roku. „Marca” podaje nawet, jak ma wyglądać jej nowy format. Ten, według hiszpańskich dziennikarzy będzie się różnić od tego, jaki zaprezentowano wcześniej.
Do rozgrywek zaproszono ponoć 80 zespołów, zamiast 60, jak miało to miejsce pierwotnie. Superliga ma być także podzielona na różne dywizje, a każda drużyna ma rozegrać 14 meczów w nowym terminarzu. Póki co nie wiadomo, jak ma wyglądać system kwalifikacji i spadków czy też awansów.

Darmowe transmisje

Ważny komunikat przedstawił również dyrektor generalny Superligi – Bernd Reichart. Niemiec ujawnił bardzo miłą niespodziankę dla wszystkich kibiców, czekających na nowe rozgrywki. Transmisje ze wszystkich spotkań ich projektu mają być całkowicie darmowe.

– Wygraliśmy. Monopol UEFA się skończył. Kluby są teraz wolne od gróźb i sankcji. Mogą swobodnie decydować o swojej przyszłości – zaczął.
– Mamy coś dla fanów piłki nożnej. Oferujemy możliwość bezpłatnego oglądania wszystkich meczów Superligi – ujawnił Reichart.