Anglicy rozpływają się nad Mateuszem Klichem. „Jest jak cyborg”

Angielski portal internetowy The Athletic w jednym ze swoich ostatnich artykułów poruszył temat Leeds United, trenera Marcelo Bielsy oraz Mateusza Klicha. Znajdziemy również nawiązanie do słów argentyńskiego trenera, który mówił, że Polak mógłby grać we wszystkich najlepszych drużynach na świecie. Anglicy nie kryją fascynacji reprezentantem Polski.

W ostatnich dniach FIFA opublikowała listę pięciu trenerów nominowanych do nagrody trenera roku FIFA. Wśród nich znalazło się miejsce dla wspomnianego Bielsy, którego największym sukcesem w minionym roku był awans do Premier League. Andre Villas-Boas, trener Olympique Marsylia, nazwał tę nominację „skandalem”.

Dziennikarze The Athletic mówią, że „Klich jest jak Bielsa. Żeby należycie go ocenić, trzeba spojrzeć nieco szerzej na obraz całej jego pracy”. Powołują się na tweeta jednego z kibiców Leeds, który napisał na twitterze „Jeśli oglądasz mecz, nie widzisz Klicha. Jeśli obejrzysz Klicha, zobaczysz całą grę”.

– Zdefiniowanie Klicha jako pomocnika nie jest łatwe. Jego pracowitość, dyskretna prezencja, zdrowy rozsądek, by nie dryblować jak Maradona. Tak było, zanim każdy zaczął na niego patrzyć, a teraz jest to bardziej widoczne niż kiedykolwiek – czytamy dalej.

Angielski portal zwraca uwagę przede wszystkim na wytrzymałość 30-letniego Polaka. The Atheltic przypomina, że Klich pochodzi z wybitnie sportowej rodziny i sugeruje, że może z tego powodu dziś możemy zachwycać się jego odpornością na zmęczenie.

– Klich to piłkarz-cyborg: nigdy nie kontuzjowany, tak rzadko zmęczony i rzadko prawie nigdy bez formy, z wyjątkiem odległego okresu po Bożym Narodzeniu 2018.
– Możliwe, że wytrzymałość Klicha jest w jego genach. Jego ojciec grał zawodowo w piłkę nożną, matka była mistrzynią w pływaniu, z kolei jego siostra uprawia pięciobój. Co najmniej połowa rodziny została stworzona do sportów wytrzymałościowych, a talent Klicha do niszczenia drużyn – obok szans, które stwarza – jest siłą, która spodobałaby się innym zespołom w Europie. Wywiera ogromną presję w środkowej trzeciej części boiska i dużą siłę w ostatniej tercji. Jest wyjątkowy, jeśli chodzi o graczy, którzy pomagają drużynie odzyskać posiadanie piłki w ciągu pięciu sekund od rozpoczęcia pressingu. Dobry przy piłce, dobry bez piłki.
Michał Budzich