Szok. Hutnik Kraków podejrzewa swoich piłkarzy o ustawianie meczów

Hutnik Kraków wydał szokujące oświadczenie. Krakowski klub zgłosił się do PZPN z prośbą o weryfikację, czy w dwóch ostatnich meczach nie miało miejsce zjawisko ustawienia meczu. Władze klubu wyciągnęły także indywidualne konsekwencje w przypadku kilku zawodników.
Od sezonu 2020/2021 Hutnik Kraków występuje na poziomie II Ligi. W trwających rozgrywkach Hutnik zajmuje 9. miejsce w ligowej tabeli. W 16 dotychczasowych meczach krakowski zespół zdobył 21 punktów.

Ostatnie dwa mecze z udziałem Hutnika Kraków obfitowały w dużą liczbę bramek i liczne zwroty akcji. Oba spotkania zakończyły się porażką Hutnika (3:4 z Lechem II Poznań i 3:5 z Kotwicą Kołobrzeg). Co ciekawe, w obu tych meczach Hutnik prowadził 3:0. Z rezerwami Lecha Hutnik stracił cztery bramki w niespełna pół godziny. Z kolei Kotwica na strzelenie pięciu bramek potrzebowała zaledwie ok. 30 minut.
Wspomniane mecze wzbudziły spore podejrzenia wśród władz Hutnika Kraków. Klub podjął poważne kroki w sprawie wyjaśnienia sprawy. Dziś opublikowano komunikat.

Z opublikowanego komunikatu dowiadujemy się, że Dawid Kubowicz został zawieszony w prawach zawodnika pierwszego zespołu ze skutkiem natychmiastowym. Klub rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron z Kamilem Wengerem. Obaj zawodnicy brali udział w przytoczonych dwóch meczach.
Klub wyciągnął także konsekwencje wobec reszty zespołu. Zawieszone zostały premie za zdobyte punkty. Możliwe jednak jest odmrożenie premii w przypadku zdobycia określonej liczby punktów do końca rundy. Co więcej, piłkarzom zabrano dzień wolny, który miał miejsce po każdym spotkaniu. Od teraz zespół ma funkcjonować w 7-dniowym cyklu treningowo-meczowym. Zwiększona objętość treningowa ma zostać wypełniona poprzez zajęcia teoretyczne.
Na tym jednak nie koniec. Władze Hutnika zwróciły się także z prośbą do Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN. Klub poprosił o przeprowadzenie analizy, czy w przypadku ostatnich dwóch meczów tego klubu nie miały miejsca przewinienia w ramach tzw. match-fixingu, czyli ustawiania meczów.

Michał Budzich