Polacy walczą o awans oraz o… premie! Wielka kasa do podziału

Już dziś dowiemy się, czy reprezentacja Polski zagra na Mistrzostwach Europy 2024. W przypadku awansu polscy piłkarze otrzymają premie z pieniędzy, jakie UEFA przekaże PZPN-owi.

W czwartek reprezentacja Polski wykonała pierwszy krok w kierunku EURO 2024, pokonując 5:1 Estonię. A dziś pozostał do wykonania ostatni, decydujący krok. Wystarczy tylko, albo i aż, pokonać reprezentację Walii. Mecz z Walijczykami zadecyduje o tym, czy zobaczymy naszych reprezentantów na turnieju w Niemczech. Początek meczu o godzinie 20:45.
Wygrana z Walią da nam awans na EURO 2024. Ale nie tylko. Z tytułu awansu PZPN ma otrzymać od UEFA 9,25 miliona euro. Taka kwota przewija się w medialnych doniesieniach. W przeliczeniu na złotówki daje to niemal 40 milionów złotych. Do tego dochodzą także premie zapisane w kontraktach ze sponsorami reprezentacji Polski.
Część z powyższej kwoty ma trafić do piłkarzy. W rozmowie z portalem „goal.pl” sekretarz generalny PZPN, Łukasz Wachowski, przyznał że ok. 25% premii od UEFA zostanie przeznaczone na premie dla piłkarzy. 25% z kwoty blisko 40 milionów złotych daje niemal 10 milionów złotych do podziału między reprezentantów Polski.

Gra na Mistrzostwach Europy to ogromny zaszczyt. Piłkarze reprezentują swój kraj, a w dodatku mogą zaprezentować swoje umiejętności, kiedy patrzy na nich cały świat. Dla federacji jest to okazja do zyskania dodatkowych pieniędzy od UEFA i od sponsorów. Niestety, udział w tak dużym turnieju wiąże się także z dużymi kosztami. Wachowski w rozmowie z „goal.pl” przyznał, że łączne koszty mogłyby wynieść nawet 35 milionów złotych.

– Wszystkie koszty związane z przelotami, transportem na miejscu, noclegami, wynajmem obiektów treningowych oraz premii dla pierwszej drużyny to ok. 35 mln zł – przyznał Łukasz Wachowski.


źródło: goal.pl

Michał Budzich