Piotr Rutkowski o zatrudnieniu Rumaka. „Nikt nie powiedział zdecydowanie nie”

Piotr Rutkowski spotkał się z dziennikarzami, aby porozmawiać na temat minionego sezonu w wykonaniu Lecha Poznań. Właściciel Kolejorza wypowiedział się m.in. na temat zatrudnienia Mariusza Rumaka, transferu Gholizadeha i kadry na następną kampanię.

Dramatyczny sezon Lecha

Lech Poznań zanotował w sezonie 2023/2024 kompletną porażkę. Drużyna skompromitowała się w europejskich pucharach i Pucharze Polski. Ponadto Kolejorz nie wykorzystał ślimaczego tempa walki o mistrzostwo i zajął dopiero piąte miejsce w tabeli. To oznacza, że poznaniacy nie zagrają w eliminacjach do europejskich pucharów.

W trakcie sezonu doszło do wielu kompromitujących meczów, władze klubu podjęły liczne decyzje, które były niezrozumiałe dla kibiców. Piotr Rutkowski w rozmowie z mediami, która odbyła się 29 maja 2024 roku, opowiedział o swojej perspektywie tych zdarzeń i planach na następny sezon.

Zatrudnienie Rumaka

Piotr Rutkowski, cytowany przez Sebastiana Staszewskiego stwierdził, że zatrudnienie Mariusza Rumaka było jego pomysłem. Dodał jednak, że decyzja o zatrzymaniu szkoleniowca na stanowisku po porażce z Puszczą Niepołomice było błędem. Co ciekawe, jego miejsce miał zająć Maciej Skorża.

– Skonsultowałem się ze wszystkimi bliskimi współpracownikami i nikt nie powiedział zdecydowanie „nie”. Również Tomasz Rząsa zaakceptował takie rozwiązanie, chociaż miał prawo weta. […] Byliśmy przekonani, że po meczu z Puszczą Niepołomice zespół Lecha Poznań przejmie Maciej Skorża. Ale Maciej z różnych powodów się rozmyślił. Dziś wiemy, że niezależnie od tej decyzji po tym meczu i tak powinniśmy byli rozstać się z Mariuszem Rumakiem – powiedział Rutkowski.

Transfer Gholizadeha

Lech Poznań w trakcie letniego okna transferowego zdecydował się na odważny ruch. Władze Kolejorza sprowadziły do zespołu kontuzjowanego Gholizadeha. Piotr Rutkowski podkreślił, że to był błąd. Mimo to nadal chce dać Irańczykowi szansę.

– Nie skreślamy Alego Gholizadeha. Wciąż wierzymy, że jego umiejętności przewyższają naszą ligę i to udowodni, natomiast wiemy, że nie należy przeprowadzać transferu, gdy zawodnik ma kontuzję. To był błąd – stwierdził.

Cel na najbliższe okno – odmłodzić kadrę

Pod koniec minionego sezonu kibice Lecha szydzili ze swoich piłkarzy. Przyznano im między innymi łatkę sytych kotów. Podczas rozmowy z mediami właściciel klubu stwierdził, że część zawodników faktycznie była syta. Według Piotra Rutkowskiego celem na najbliższe okno transferowe będzie odmłodzenie kadry i pozbycie się siedmiu lub ośmiu zawodników.

– Trzeba odmłodzić szatnię. Kilkukrotnie mówiłem piłkarzom, że nie są już głodni. Zdobyli mistrzostwo, grali w pucharach i tak było im dobrze. Trochę tak jakby byli takimi sytymi kotami. Niestety w tym sezonie w tej szatni już nikt nie marzył. […] Chcielibyśmy, żeby siedmiu lub ośmiu zawodników latem odeszło. Przeprowadzimy kilka transferów. Na pewno szukamy dwóch skrzydłowych, napastnika, lewego obrońcy. Może też prawego i stopera – powiedział Piotr Rutkowski.

Odmłodzenie kadry to kolejny element, który powtarza się w ostatnich latach. Polityka transferowa Lecha Poznań co jakiś czas zatacza koło. Niejednokrotnie deklarowano przy Bułgarskiej sprowadzanie doświadczonych zawodników, aby później odmładzać kadrę. Potem znów okazywało się, że kadra była zbyt niedoświadczona, więc sprowadzano kolejnych doświadczonych zawodników.

Właściciel Kolejorza na spotkaniu z mediami dodał również, że klub chce zrealizować pierwsze transfery jeszcze przed odejściem piłkarzy.

– Zaryzykujemy, nie zamierzamy działać zgodnie z zasadą „najpierw sprzedam, później kupię” – powiedział, cytowany przez Sebastiana Staszewskiego.

Dziennikarz w jednym ze wpisów na Twitterze doprecyzował, że w dziale sportowym nie dojdzie do zmian. Zatem za transfery będą odpowiadać nadal te same osoby (tj. m.in. dyrektor sportowy Tomasz Rząsa i szef działu skautingu Jacek Terpiłowski).

Finanse klubu

Jedno w ostatnich latach się jednak w Lechu zgadzało. To były finanse. Poznaniacy są postrzegani w Polsce jako jeden z najzdrowszych klubów pod tym względem. Trudno się dziwić, ale za miniony sezon Kolejorz zanotował stratę w wysokości 19 milionów złotych. Kiepskie wyniki i brak awansu do europejskich pucharów nie pomogły zazielenić Excela po tym sezonie.

Warto dodać, że w ten wynik wpisano również sprzedaż Michała Skórasia, który odszedł zeszłego lata za około sześć milionów euro (dane według Transfermarkt).

Zatrudnienie Frederiksena

Piotr Rutkowski w rozmowie z mediami wyjaśnił także decyzję dotyczącą zatrudnienia Nielsa Frederiksena. Kluczowym elementem w wyborze tego szkoleniowca było zdobycie mistrzostwa. To właśnie w tym aspekcie Duńczyk przeważył nad Kostą Runjaiciem.

– Kluczową kwestią w wyborze Nielsa Frederiksena było to, że wygrał mistrzostwo i poprawiał parametry piłkarzy. Szanuję mojego przyjaciela Kostę Runjaicia, ale powinien w którymś sezonie sięgnąć po tytuł – powiedział Rutkowski, cytowany przez Radosława Laudańskiego z Weszło.

Transparent, który zabolał

Tuż przed wyjściem piłkarzy Lecha i Legii na murawę, na trybunach pojawił się ogromny napis „wstyd”. Piotr Rutkowski w rozmowie z mediami opowiedział o swoich odczuciach po zobaczeniu tej oprawy.

Jak zareagowali kibice?

Słowa Piotra Rutkowskiego cytowane przez dziennikarzy w mediach społecznościowych wywołały spore poruszenie wśród kibiców Lecha Poznań. Piotr Rutkowski nie ma jednak u nich zbyt wielkiego posłuchu po kolejnym kompromitującym sezonie.

Fani Kolejorza nadal domagają się zmian w pionie sportowym, a niektóre wypowiedzi właściciela traktują jako śmianie się w twarz. Przed Lechem Poznań stoi więc kolejny sezon pod znakiem zapytania, ponieważ nie zapowiada się na wielką rewolucję.

Dawno nie było w Poznaniu tylu znaków zapytania. Nastroje kibiców są na tyle wzburzone, że przy słabych wynikach na początku sezonu będzie można spodziewać się kolejnego bojkotu. Trudno się dziwić fanom po tym, jak wciąż w klubie popełniane są błędy, a właściciel nie pociąga odpowiednich osób do odpowiedzialności za poniesione konsekwencje. Lech kreuje się na korporację, ale tym elemencie jednak zdecydowanie odbiega od największych firm, bo one są bezrefleksyjne. A przy Bułgarskiej nadal pozwala się na błędy.

Źródło: Twitter (Sebastian Staszewski, Radosław Laudański, Dawid Dobrasz)