Piłka nożna w dobie pandemii. Lech Poznań złożył sprawozdanie finansowe

Lech Poznań złożył kilka dni temu sprawozdanie finansowe do KRS. Powołując się na portal Piłkarski Biznes, przytoczymy część wartości, które wpłynęły i wypłynęły z kasy Kolejorza.

Przychody za prawa telewizyjne

Lech Poznań zajął drugie miejsce w sezonie 19/20 przez co osiągnął lepsze zarobki z praw telewizyjnych. Ponadto, wzrosły kontrakty transmisyjne, bowiem mecze Ekstraklasy mogliśmy oglądać w Canal + i TVP.

Za sezon 2019/20 Kolejorz otrzymał z tytułu praw telewizyjnych 26,5 mln złotych.

Piłka nożna w dobie pandemii

W marcu 2020 roku zawieszono rozgrywki piłkarskie w niemal całej Europie. Polska nie była wyjątkiem, przez co kluby znacząco ucierpiały. Powrót na boiska był wątpliwy, jednak udało się to zorganizować. Warto jednak wspomnieć o tym, że stadiony nie mogły być wypełniane w 100% co wpłynęło na finanse Kolejorza.

  • Wpływy ze sprzedaży biletów – 3,5 mln złotych.
  • Sprzedaż biletów i karnetów Premium – 1,4 mln złotych.
  • Spadek wpływów z tytułu reklam. W sezonie 18/19 Kolejorz otrzymał 13,2 mln złotych, a w ubiegłym 11,1.
  • Mniejsze wpływy klubowego sklepu – 5,2 mln zł, wobec 5,5 mln zł w sezonie 2018/19.

Spadek kosztów

Koszty spółki KKS Lech Poznań spadły aż o 17%. Dokładnie z 73,3 do 60,8 mln zł. Zmieniły się również wynagrodzenia, które z poziomu 11,8 spadły do 10,8 mln zł.

Tarcza antykryzysowa

Władze poznańskiego klubu skorzystały wiosną z programu Polskiego Funduszu Rozwoju. Kolejorz uzyskał kredyt w ramach tarczy antykryzysowej. Fundacja ePaństwo donosi, że Lech Poznań pożyczył 4 miliony złotych. Jak dodaje źródło, poznaniacy nie będą musieli jednak oddawać całej kwoty. Gdy klub zachowa wyznaczone kryteria, będzie musiał oddać tylko 25% pożyczki, czyli 1 mln złotych.

Szersza analiza wyników finansowych Lecha Poznań znajduje się na stronie Piłkarski Biznes. LINK do całego artykułu.