OFICJALNIE: poznaliśmy nowego prezydenta FC Barcelony

Zakończyły się długo wyczekiwane wybory prezydenckie w FC Barcelonie. Pierwotnie miały się one odbyć w styczniu, jednak z powodu wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa, zostały przełożone na marzec. Na czele klubu z Katalonii ponownie stanie Joan Laporta.

Deklasacja w wynikach wyborów

Zgodnie z wcześniejszymi sondażami nowym prezydentem FC Barcelony został Joan Laporta, zostawiając konkurencję daleko w tyle. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie przekazanym przez klub, Hiszpan uzyskał 54,28%. Jego główny rywal – Victor Font – zebrał 29,99%. Najmniej głosów zebrał Toni Freixa – 8,58%.

Jeszcze przed poznaniem oficjalnych wyników, Laporta oznajmił: – Jedziemy do Paryża i zobaczymy, czy uda nam się odrobić straty.

Wypowiedzi po ogłoszeniu wyników

– Nie jest to wynik, którego chcieliśmy ani na który pracowaliśmy. Jesteśmy jednak zadowoleni, że wiadomość o tym, jaka powinna być Barça w przyszłości, zaczęła się przyjmować. Jestem smutny. Zdarzają się błędy i niepewne rzeczy. Było dla mnie jednak jasne, że to, co robiłem, miało sens – skomentował drugi w wyborach – Victor Font.

 

– Musimy trzymać się razem, jako socios zawsze będę stał u boku wybranego prezydenta. Nie będę tworzył opozycji – wyznał Toni Freixa.

– Jestem bardzo zadowolony z wysokiej frekwencji. To socios decydują, dla nich Laporta jest prezydentem – dodał.

 

– Dziękuję za gratulacje. Przede wszystkim dziękuję socios, którzy wzięli udział w wyborach. Te wybory sprawiają, że jesteśmy więcej niż klubem. Są najważniejsze w historii, bo odbyły się trudnych warunkach pandemii – powiedział nowy prezydent FC Barcelony – Joan Laporta.

–  Ciąży na nas duża odpowiedzialność, ale jesteśmy optymistami i myślimy o zwycięstwach. Nie chcemy popadać w katastrofizm. Barcelona będzie ponownie w dobrej kondycji finansowej. Jestem przekonany, że osiągniemy nasze cele i poradzimy sobie z trudnościami – dodał 58-latek.

Joan Laporta nowym-starym prezydentem FC Barcelony

Po 11 latach przerwy 58-latek po raz kolejny obejmie stery nad klubem z Katalonii. Laporta pełnił funkcję prezydenta w latach 2003-2010. To właśnie za jego rządów Duma Katalonii święciła jedne z największych sukcesów w swojej historii. W sezonie 2008/2009 zespół prowadzony przez Pepa Guardiolę zdobył sekstet. W sumie za kadencji Laporty Barca dwukrotnie wygrywała Ligę Mistrzów.

Czas na wyjście z dołka

Ostatnie miesiące w FC Barcelnie były klęską nie tylko w obszarze sportowym, ale przede wszystkim wizerunkowym oraz finansowym. W obliczu obecnej sytuacji klubu, Laporta wydaje się być właściwą osobą, na właściwym miejscu. Doświadczenie zebrane przez Hiszpana w poprzednich latach pracy jako prezydent klubu, z pewnością pozwoli ustalić jasny plan wyjścia z finansowego dołka.

Jednym z głównych wyzwań dla nowego prezydenta był kończący się kontrakt Leo Messiego. Nie da się ukryć, że Laporta ma dobre relacje z Argentyńczykiem, więc szanse na pozostanie Leo w Blaugranie rosną.

tłumaczenie wypowiedzi: fcbarca.com

Michał Budzich