Niezwykle istotne zwycięstwo Lecha Poznań. Awans Polski w rankingu UEFA

Polska awansowała w krajowym rankingu UEFA o dwie pozycje. Jest to efekt czwartkowego zwycięstwa Lecha Poznań w Lidze Konferencji Europy.

W czwartkowy wieczór odbył się rewanżowy mecz 1/4 finału Ligi Konferencji Europy pomiędzy Fiorentiną a Lechem Poznań. Spotkanie zakończyło się nieoczekiwaną wygraną gości wynikiem 3:2. Mimo to Kolejorz po tym meczu odpadł z europejskich pucharów, w związku z porażką w pierwszym meczu aż 1:4.

Pomimo odpadnięcia z europejskich pucharów Lech Poznań dostarczył Polsce punkty do krajowego rankingu UEFA. Dzięki wygranej z Fiorentiną na konto naszego kraju trafiło 0,500 punktu. Tym samym Polska awansowała z 26. na 24. miejsce, wyprzedzając Rumunię i Węgry. Przypomnijmy, że przed tym sezonem Polska zajmowała w owym rankingu 28. pozycję.

Dzięki awansowi na 24. lokatę w rankingu UEFA nasza liga może mieć dodatkowe korzyści w przyszłych sezonach. Dzięki tej pozycji w sezonie 2024/2025 mistrz Polski zagra w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Wicemistrz kraju lub zdobywca Pucharu Polski zagra w I rundzie eliminacji Ligi Europy. Dwa pozostałe zespoły przygodę w europejskich pucharach rozpoczną od II rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. Istnieje szansa, że mistrz kraju rozpocznie zmagania od II rundy kwalifikacji Champions League. Szansa jest jednak iluzoryczna i zależy od przesunięć.


źródło: rankinguefa.pl

Michał Budzich