Nadchodzą zmiany w piłkarskich przepisach? Rozważana kara za zbyt długie przetrzymywanie piłki przez bramkarzy

IFAB rozważa nowelizację przepisów gry w piłkę nożną. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami sędziowie mieliby karać drużynę za zbyt długie przetrzymywanie piłki przez bramkarzy.

Gra na czas jest powszechnym zjawiskiem w piłce nożnej. Piłkarze starają się kraść czas, przy sprzyjającym wyniku, w wielu różnorakich sytuacjach. Są to m.in. symulacje, zbyt powolne schodzenie z boiska czy też opóźnianie rozpoczęcia akcji ze stałych fragmentów gry. To wszystko wpływa na to, że efektywny czas gra bardzo często wynosi w meczach mniej niż 60 minut.

Gra na czas bramkarzy

Jedną z sytuacji, kiedy piłkarze opóźniają grę, jest przetrzymywanie piłki w dłoniach przez bramkarzy. Zgodnie z przepisami golkiperzy mają 6 sekund na to, by pozbyć się piłki po jej złapaniu. W teorii po przekroczeniu tego czasu drużynie przeciwnej należy się rzut wolny pośredni. Wszyscy jednak bardzo dobrze wiemy, że bramkarze w większości przypadków mocno przeciągają ten czas, a sędziowie im na to pozwalają.

Czas na zmiany

O nadchodzących zmianach w tej sprawie poinformował dziennikarz ESPN, Dale Johnson. W swoim ostatnim artykule przedstawił wyniki badań gry na czas przez bramkarzy. Z danych wynika, że 6 sekund jest wystarczające dla bramkarzy na rozpoczęcie kontrataku. W przypadku gdy ktoś utrudnia im szybkie rozpoczęcie akcji potrzeba na to od 6 do 8 sekund. Kiedy bramkarze grają na czas, kładą się na murawę, to czas rozpoczęcia akcji przekracza 20 (!) sekund.
Nadchodzą testy

Wkrótce ma nastąpić nowelizacja tego przepisu. Dale Johnson informuje, że w marcu IFAB zatwierdziło wydłużenie czasu wznowienia gry przez bramkarzy do 8 sekund. Testy mają rozpocząć się w przyszłym sezonie i będą miały miejsce w niższych ligach krajowych (od trzeciego poziomu rozgrywkowego w dół). Rozgrywki biorące udział w testach mają do wyboru jedną z dwóch opcji kary. Albo rzut rożny, albo aut na wysokości rzutu karnego.
Obowiązujące zasady podczas testów:

  • Sędzia rozpoczyna odliczanie 8 sekund, kiedy bramkarz będzie miał pełną kontrolę nad piłką
  • Gdy do końca pozostanie 5 sekund, sędzia podniesie swoją dłoń i będzie palcami odliczał od 5 do 0
  • Rzut rożny/wrzut z autu będzie wykonywany ze strony, której bliżej był bramkarz w chwili przewinienia
  • Bramkarz zostanie ostrzeżony za pierwsze przewinienie i ukarany żółtą kartką za każde kolejne


źródło: espn

Michał Budzich

Dodaj komentarz