Na jaw wyszły kosmiczne zarobki Infantino. W kieszeni szefa FIFA lądują ogromne stawki

FIFA opublikowała raport finansowy za miniony rok. Opisano w nim między innymi zarobki szefa federacji – Gianniego Infantino. 

Nie od dziś wiadomo, że FIFA dysponuje ogromnymi środkami pieniężnymi. Biorą się one ze współprac, organizowanych turniejów, przychodów z praw telewizyjnych, oglądalności i wielu, wielu innych. W grę wchodzą także dodatkowe premie i bonus, zawarte wśród umów sponsorskich.

Kosmiczne zarobki

W najnowszym raporcie finansowym FIFA opublikowała między innymi zarobki prezesa Gianniego Infantino. Szwajcar miał w 2023 roku zarobić w sumie 4,13 mln franków szwajcarskich (ok. 18,5 mln złotych). Jego podstawowa pensja wzrosła tym samym o 500 tysięcy do 2,46 mln. Doliczyć trzeba było również do tego roczną premię w postaci 1,65 mln franków.

Nie zmieniły się z kolei zarobki 37-osobowej Rady FIFA. Sześciu prezesów, którzy kierują kontynentalnymi federacjami otrzymali po 300 tysięcy franków (wraz ze zwrotem wydatków). Pozostali członkowie rady otrzymali po 250 tysięcy (oraz zwrot wydatków).

Wynagrodzenie dla Infantino jest wcześniej konsultowane przez trzyosobową komisję. W jej skład wchodzi emerytowany sędzia z Indii – Mukul Mugdal, który jest jej szefem. Uzupełniają go z kolei: Alejandro Dominguez (wiceprezes FIFA, prezydent CONMEBOL) i Bruno Chiomento (doświadczony szwajcarski księgowy).