Lech i Warta z wysoką frekwencją! Wszystko dzięki specjalnemu algorytmowi

Dzisiaj o godzinie 17:30 po raz pierwszy od 25 lat będziemy mogli obejrzeć derby Poznania. Dzięki firmie Roboticket na stadionie zasiądzie aż 17 tysięcy kibiców!

W niedzielne popołudnie na Stadionie Miejskim w Poznaniu zasiądzie 17 tysięcy kibiców, co stanowi ponad połowę maksymalnej frekwencji obiektu. Żadna polska arena nie gościła takiej publiczności, od kiedy świat pogrążyła pandemia koronawirusa.

Wszystko dzięki firmie Roboticket, która opracowała specjalny algorytm. System ten rozdziela miejsca na stadionie tak, aby został zachowany dystans społeczny. Algorytm bierze pod uwagę, takie rzeczy, jak osoby przychodzące na mecz w grupie, dzięki czemu na bieżąco wyznacza bezpieczne miejsca dla kolejnych kibiców.

Lech Poznań spodziewał się tłumów na swoim pierwszym meczu po lockoucie, więc stanęliśmy przed wyzwaniem znalezienia optymalizacji miejsc siedzących. W miarę upływu czasu okazało się, że chociaż jest to efektywne, możemy zrobić więcej  i dlatego uaktualniliśmy nasz algorytm o opcję wielorzędową. Jeśli posadzisz ludzi razem w kształcie zbliżonym dokoła, to utrata miejsc stworzonych przez zderzak wokół nich będzie zminimalizowana – powiedział Michał Pyda, dyrektor generalny Roboticket

Kacper Polaczyk