FIFA zatwierdziła zmiany w Mistrzostwach Świata! Oto co nas czeka w 2026 roku

Od 2026 roku czekają nas duże zmiany w piłkarskich Mistrzostwach Świata. FIFA ogłosiła już szczegółowy schemat rozgrywek.

Mistrzostwa Świata 2026 odbędą się w Ameryce Północnej. Zorganizują je 3 kraje – Stany Zjednoczone, Meksyk oraz Kanada. Po raz pierwszy w historii mundial zostanie zorganizowany w trzech krajach. Co więcej, po raz pierwszy w historii na Mistrzostwach Świata zagra aż 48 reprezentacji.

Dokładny schemat rozgrywek do tej pory był owiany ogromną tajemnicą. We wtorek FIFA rozwiała jednak wszelkie wątpliwości. Poznaliśmy szczegółową strukturę mundialu. W związku ze zwiększoną liczbą uczestników rozbudowana została faza grupowa poprzez zwiększenie liczby grup. Z kolei w fazie pucharowej będziemy mieli jedną dodatkową rundę w porównaniu z ostatnimi turniejami.

FIFA poinformowała, że na mundialu w 2026 roku 48 reprezentacji zostanie podzielonych na 12 grup po 4 zespoły. Awans do fazy pucharowej uzyskają po 2 najlepsze drużyny z każdej grupy oraz 8 najlepszych ekip z trzecich miejsc. W związku z tym w fazie play-off pojawią się aż 32 (!) reprezentacje. Zatem faza pucharowa zostanie zapoczątkowana etapem 1/16 finału.

 


źródło: fifa

Michał Budzich