Duży reportaż o Pawle Cibickim. Ujawniono zapisy rozmów i skan umowy na 300 tysięcy

W szwedzkich mediach ukazał się duży reportaż o aferze z Pawłem Cibickim. W tekście umieszczono wiele istotnych wypowiedzi, screenów i zapisów rozmów, a także skanów umów. Piotr Piotrowicz na Twitterze opublikował większość najciekawszych fragmentów, z których klarują nam się szczegóły całego zamieszania.

W 2019 roku Paweł Cibicki występował w Elfsborgu. Wówczas jego klub zmierzył się z Kalmar FF, a napastnik w 60. minucie został ukarany żółtą kartką. To właśnie kartonik obejrzany przez zawodnika wzbudził największe wątpliwości. Cibickiego podejrzewano o niedozwolony zakład.

Szwedzka federacja piłkarska jakiś czas temu zdecydowała o zawieszeniu 27-latka na terenie swojego kraju. Podobnym torem poszedł PZPN, który podzielił decyzję Szwedów i utrzyma ją na pewno do końca postępowania na obszarze Polski.

FIFA postanowiła jednak pójść o krok dalej. Organizacja rozszerzyła zawieszenie Cibickiego na cały świat, o czym poinformował Zbigniew Boniek w piątek.

Pokłosie problemów

W szwedzkich mediach opublikowano reportaż w całości poświęcony piłkarzowi Pogoni Szczecin. Wynika z niego jasno, że napastnik miał o wiele więcej problemów, niż mogło się wydawać, a feralna żółta kartka była ich pokłosiem.

W 5. lidze szwedzkiej miało dojść do serii dziwnych wyników i zakładów u bukmacherów. W większość z nich miał być gdzieś w tle zamieszany Cibicki, wraz ze swoimi kolegami z reprezentacji Szwecji w futsalu. Co więcej, jeden z piłkarzy piątej ligi także miał być zamieszany w całe przedsięwzięcie.

Większość ustaleń została dogadana na WhatsApp. Tam Cibicki miał wyjść z inicjatywą przekrętu, to właśnie od niego miała paść propozycja. 27-latek potrzebował pieniędzy przez swoje problemy, co okazało się dla niego zgubne.

45 zakładów

W tekście przedstawiono dokładną ilość zakładów, jakie postawiono na żółty kartonik dla napastnika we wspomnianym meczu. W sumie padło ich aż 45. Wśród osób stawiających znajdowali się między innymi piłkarz z 5. ligi, jego dziewczyna, ojciec, kuzyn i dalsi znajomi, a także futsalowiec wraz z bliskimi.

Już sama liczba zakładów na jedno zdarzenie wzbudzała niemałe kontrowersje, jednak wątpliwości bukmachera podsyciła jeszcze inna rzecz. Konta wszystkich graczy założono w tym samym dniu. Jak się okazało, był to dzień podpisania dokumentu na pożyczkę Cibickiego. To właśnie ona była zarzewiem wszystkich problemów zawodnika oraz głównym źródłem samej afery.

– Przegrałem wszystkie pieniądze, jakie zarobiłem w piłce. No może poza BMW, które kupiłem mojemu ojcu – [fragment przesłuchania zawodnika Pogoni umieszony w reportażu]

Cibicki zmagał się z uzależnieniem od hazardu. Potrzebował pieniędzy na spłatę długów, jednak do swoich kłopotów przyznaje się dopiero po wyjściu na jaw afery z żółtą kartką.

Wszystko posypało się po odejściu

Elfsborg chciał pomóc swojego piłkarzowi. Klub zorganizował pomoc dla 27-latka, zorganizował klinikę, gdzie miał uczęszczać na terapię. Ponadto pracodawcy stworzyli dla niego specjalny plan finansowy, który miał mu pomóc w wydostaniu się z długów. Wszystko szło dobrze, aż do zmiany miejsca pracy, o czym także mówi Cibicki.

– Przez telefon to już nie było to samo – cytują piłkarza szwedzkie media.