Czerwona kartka za umyślny kaszel? IFAB sugeruje takie rozwiązanie…

International Football Association Board to organizacja zajmująca się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną. IFAB wydało oświadczenie, w którym pisze, że zawodnicy będą mogli być wyrzucani z boiska za umyślne kaszlenie na innych graczy lub członków obsady sędziowskiej.

Organizacja podciągnęła to zachowanie pod „używanie obraźliwego języka i/lub gestów”. Później dodali, że zachowanie piłkarzy będzie rozpatrywane przez sędziów. Wprowadzone przepisy mają związek z pandemią koronawirusa.

Jeżeli takie zachowanie będzie w oczywisty sposób przypadkowe, to sędzia nie podejmie akcji związanej z kaszleniem. To samo dotyczy wariantu, w którym zawodnicy będą od siebie znacząco oddaleni.

Jednakże, jeśli odległość będzie niewielka, a zachowanie będzie w oczywisty sposób obraźliwe, to arbiter będzie mógł odpowiednio zareagować.

W przypadku Premier League oraz English Football League nie wprowadzono jednak pisemnego nakazu wprowadzenia nowych zasad. Na tamtym gruncie ewentualnie karanie zawodników będzie więc pozostawało w gestii sędziów.