Co za historia! Rzucił piłkę w wieku 30 lat i przeszedł na Islam. Zaraz zostanie miliarderem

Debiut w Premier League wieku 28 lat i emerytura już dwa lata później. Przejście na Islam, inwestycja i zebranie fortuny. Tak można opisać Jose Ignacio Peleteiro, hiszpańskiego, byłego piłkarza, który zmienił swoje życie radykalnie, co okazało się dla niego strzałem w „dziesiątkę”. Już niedługo może zostać miliarderem. 
Peleteiro, znany bardziej jako Jota, szkolił się piłkarsko w akademiach Celty, zaliczając nawet epizod w Realu Madryt. Nigdy nie przebił się jednak do seniorskiej drużyny, a w 2013 roku rozpoczął tułaczkę po klubach. Spędził trochę czasu na wypożyczeniach w Eibar i Brentford, po czym udało mu się dostać do Birmingham City. Stamtąd natomiast trafił do Aston Villi. W 2020 roku wrócił do Hiszpanii i został piłkarzem Deportivo Alaves, ale po upływie niecałego roku zakończył karierę. Miał wówczas na karku zaledwie 30 lat.

Strzał w „10”

Po odwieszeniu butów na kołek, Jota postanowił zmienić swoje życie o 180 stopni. Hiszpan zdecydował się przejść na Islam, a w sieci szybko pojawiły się nagrania, na których wymawia szahada (muzułmańskie wyznanie wiary). Mimo zmiany wiary został przy swoim imieniu i nazwisku.

Nie był w tym przypadku jednak odosobniony. Wcześniej podobnego kroku dokonywali już inni piłkarze. Uprzedzili go między innymi: Nicolas Anelka, Franck Ribery czy Clarence Seedorf.

Poza konwersją Jota zdecydował się na inwestycję pieniędzy, które zarobił na grze w piłkę. Jego celem była firma Groinn, zajmującą się technologią rolniczą, której stał się większościowym udziałowcem. Niedawno spółka nawiązała natomiast współpracę z hiszpańskim rządem, dzięki czemu jej wartość ma wzrosnąć według prognoz nawet do trzech miliardów euro. Z ustaleń mediów wynika, że 31-latek wkrótce osiągnie status miliardera.
– Wartość firmy jest obecnie dziesięciokrotnie wyższa niż kwota, którą zainwestowałem. Mam już oferty sprzedaży, ale wiem, że w ciągu najbliższych trzech lat będzie ona warta znacznie więcej. (…) Jesteśmy liderami w branży technologii rolniczej – cytuje Jotę portal sportsport.ba.

Dodaj komentarz