Chiellini wychwala Wojciecha Szczęsnego. „Jeden z pięciu najlepszych bramkarzy na świecie”

Giorgio Chiellini już od dawna reprezentuje barwy Juventusu i jest jedną z legend „Starej Damy”. Włoch udzielił wywiadu Piotrowi Dumanowskiemu z „Eleven Sports”, w którym między innymi wychwalał Wojciecha Szczęsnego.

Polski bramkarz w Juventusie jest już prawie cztery lata. Do Turynu przeprowadził się latem 2017 roku. Od tamtej pory wyrobił sobie renomę, a jego nazwisko stało się prawdziwą marką we Włoszech. Zapracował na to oczywiście już wcześniej, kiedy grał w AS Romie. To właśnie świetna gra w rzymskim klubie przyczyniła się do transferu do Juventusu.

Łatwo nie było

Szczęsny otrzymał w Turynie niełatwe zadanie. Polak miał z biegiem czasu zastąpić usuwającego się w cień Ginaluigiego Buffona. Chiellini wrócił myślami do dawnych lat, kiedy zmiennikiem 40-latka był Edwin van der Sar.

– Trudno mi powiedzieć, jak było w przeszłości, bo odkąd jestem w Juventusie, to w bramce od zawsze był Gigi Buffon. Miałem to szczęście, grać niemal zawsze z nim za plecami. Pamiętam Edwina van der Sara, który miał trochę problemów w Juventusie, ale następnie udowodnił, choćby w Manchesterze United, że jest znakomitym bramkarzem – przyznał w rozmowie z Piotrem Dumanowskim.

Stoper przyznaje, że Polak miał sporo szczęście, bo mimo jasno określonej roli zmiennika grał dość często. Stało się to za sprawą kontuzji, której doznał Buffon. Jak wspomina Chiellini – pierwszy rok był kluczowy w ich współpracy.

– W pierwszym roku, gdy Wojtek pojawił się w Juve, był zmiennikiem Gigiego, ale przez kontuzję Buffona grał dość często. To był bardzo ważny czas, bo wówczas zaczęliśmy się wzajemnie poznawać i pracować nad tymi szczególikami, które potem składają się na sukces. Musiał się nauczyć nowych rzeczy, tego, co w Juventusie jest wymagane. Nie mówię o kwestiach technicznych, ale chociażby o komunikacji na boisku czy energii, którą bramkarz musi emanować – opowiadał Włoch.

– Potem zaczęliśmy odkrywać, jaką jest osobą, poznawać jego mocniejsze i słabsze strony. Ten pierwszy rok był dla niego i dla nas kluczowy, bo gdy został już pierwszym bramkarzem Juventusu, wszyscy byliśmy na to gotowi. On wiedział, w jakim miejscu się znajduje, a po kilkudziesięciu meczach my mieliśmy świadomość, z kim pracujemy – kontynuował.

„Obudziliśmy w nim trochę ognia”

Chiellini wspomina Szczęsnego z początków w Juventusie jako „zimnego”, zbyt statecznego. Stoper przyznaje, że Polak potrafi zachować spokój w trudnych sytuacjach, ale w trakcie jego pobytu w Turynie coś się zmieniło. Aktualnie nasz bramkarz daje reszcie zespołu masę cennej energii.

– To bramkarz, który z jednej strony jest zimny, w każdej sytuacji potrafi zachować spokój, ale z biegiem czasu obudziliśmy w nim trochę ognia. Obecnie daje zespołowi dużo więcej energii po udanej paradzie, niż gdy do nas dołączył. Żyje w bramce, podnosi głos, pobudza zespół i buduje pewność siebie. To są te aspekty, które niesamowicie rozwinął – zaznaczył Włoch.

Nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnienia o humorze Szczęsnego. 30-latek doskonale znany jest ze swoich żartów i pozytywnego nastawienia. Jak jednak mówił Chiellini – nie zawsze go tak postrzegał.

– Postrzegam go jako jednego z pięciu najlepszych bramkarzy na świecie. Myślę, że nie jest odpowiednio doceniany przez media w Europie. Gdy go poznałem, odkryłem zupełnie inną osobę. Gdy obserwowałem go z daleka, w Romie, wydawał się zamknięty, niedostępny. Ale w rzeczywistości to wesołek, żartowniś. Jest niesamowicie sympatyczny, non stop robi sobie jaja – zakończył.