Absurdalny pomysł rozstrzygania meczów! UEFA chce…

UEFA wprowadziła nową, dość kontrowersyjną regułę w regulaminie Ligi Narodów. W momencie, gdy nie będzie możliwości rozegrania meczu, wynik zostanie… wylosowany.

Z powodu pandemii koronawirusa organizatorzy rozgrywek piłkarskich wymyślają różne rozwiązania, aby mecze piłkarskie mogły odbywać się bez przeszkód. Szukają również różnych alternatyw na wypadek, gdy spotkanie nie będzie mogło się odbyć. Na ciekawy pomysł wpadła UEFA, która w nadzwyczajnych przypadkach chce… losować wyniki.

Jeżeli spotkania nie uda się przełożyć bądź nie zostanie ono dokończone bez wskazania winnej drużyny, to komisja ds. kontroli, etyki i dyscypliny przeprowadzi losowanie wyniku. Możliwe rezultaty to 1:0, 0:0 i 0:1. Ta opcja jest ostatecznością, ponieważ UEFA chce doprowadzić do rozegrania wszystkich meczów.

UEFA wdrożyła protokół medyczny, który obejmuje rygorystyczny program testów i ma na celu rozegranie meczów zgodnie z planem. Jednak pozytywne wyniki badań na obecność koronawirusa mogą spowodować, że część piłkarzy lub całe drużyny zostaną poddane kwarantannie, a federacje nie będą w stanie wystawić drużyny na konkretny mecz – możemy przeczytać w komunikacie europejskiej centrali piłkarskiej

Reprezentacja musi przystąpić do meczu, jeśli posiada 13 zdrowych zawodników, w tym jednego bramkarza. Jeżeli będzie to niemożliwe, spotkanie zostanie przełożone na inny termin. Jeżeli nadal nie uda się rozegrać meczu, zostanie przyznany walkower na nie korzyść winnego. Takie sytuacje miały już miejsce w eliminacjach do europejskich pucharów.

Kacper Polaczyk