Zaskakujące doniesienia mediów. Kobieta poprowadzi reprezentację Anglii?

Nietypowa informacja pojawiła się na łamach „ESPN”. Dyrektor Generalny Angielskiego Związku Piłki Nożnej przekazał, że Sarina Wiegman jest rozważana jako potencjalna następczyni Garerha Southgate’a na stanowisku selekcjonera reprezentacji Anglii.

Gareth Southgate jest selekcjonerem reprezentacji Anglii od 2016 roku. Jego obecny kontrakt obowiązuje do końca grudnia 2024 roku. 52-latek poprowadził angielską drużyną narodową do finału EURO 2020. Na mundialu w 2018 roku Anglia pod dowództwem Southgate’a zajęła 4. miejsce.

W ostatnich latach co jakiś czas w angielskich mediach pojawiał się temat ewentualnej zmiany selekcjonera. Anglikom bez wątpienia marzy się złoty medal imprezy mistrzowskiej. Mimo wszystko wydaje się, że Southgate zdoła wypełnić kontrakt z angielską federacją piłkarską.

Głos odnośnie stanowiska selekcjonera reprezentacji Anglii zabrał Mark Bullingham, Dyrektor Generalny FA. Z jego wypowiedzi wynika, że angielska federacja rozważa zatrudnienie w przyszłości Sarinę Wiegman!

– Ludzie mówią, że selekcjonerem powinien być najlepszy mężczyzna lub najlepszy Anglik. Dlaczego to musi być mężczyzna? – zapytał Mark Bullingham.

– Nasza odpowiedź jest prosta: pracę na tym stanowisku powinna dzierżyć osoba o najlepszych predyspozycjach. Uważamy, że Sarina wykonuje świetną robotę i mamy nadzieję, że będzie to robić przez długi czas. Myślę, że Sarina może robić w piłce co chce – dodał.

– Jeśli najlepszym kandydatem na to stanowisko będzie kobieta, to dlaczego nie? – uzupełnił.

Sarina Wiegman w przeszłości prowadziła kobiecą reprezentację Holandii. Od 2021 roku jest selekcjonerką kobiecej reprezentacji Anglii. W ubiegłym roku z Angielkami wygrała kobiece EURO. W najbliższą niedzielę jej zespół zagra w finale Mistrzostw Świata kobiet.


źródło: espn

Michał Budzich