Wdowiak piłkarzem roku małopolski, Probierz trenerem roku. Peszko też odebrał nagrodę

MZPN w poniedziałek opublikował wyniki XXVI plebiscytu na najlepszego piłkarza i trenera Małopolski. Wśród wyróżnionych znalazło się miejsce dla Sławomira Peszki, który został najlepszym zawodnikiem lig regionalnych.

W plebiscycie Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej największe laury zebrali reprezentanci Cracovii. Mateusza Wdowiaka wybrano piłkarzem roku, zaś Michała Probierza – trenerem. Swoje wyróżnienie otrzymał także Peszko, zawodnik Wieczystej Kraków.

Niespodziewany zwycięzca

Mateusz Wdowiak ostatnie kilka miesięcy pozostawał bez gry. Było to pokłosie jego konfliktu z Cracovią. Piłkarz nie chciał podpisać nowego kontraktu z klubem, przez co mecze drużyny „Pasów” oglądał głównie z trybun. Co więcej, zarząd nie chciał pozwolić mu na odejście. Co ciekawe, wychowanek Cracovii wygrał między innymi z drugim w plebiscycie Jakubem Błaszczykowskim.

– Jestem zaskoczony, bo przez ostatnie pół roku nie było mnie na boiskach ekstraklasy. Można było o mnie zapomnieć. Tym bardziej jestem szczęśliwy, że ludzie jednak pamiętali, co działo się wcześniej. Niech ta nagroda to będzie zalążek czegoś dobrego. Czego mogę sobie życzyć? Bym wrócił na boiska ekstraklasy, bym znów mógł czerpać radość z gry i dawać ją kibicom – przyznał Wdowiak po otrzymaniu statuetki.

25-latek ostatecznie porozumiał się ze swoim macierzystym klubem i ten zezwolił mu na odejście do Rakowa już teraz. Początkowo Cracovia chciała czekać do lata, kiedy kontrakt piłkarza wygaśnie.

Dla Małopolan naturalne staje się opuszczanie ich województwa przez najlepszych piłkarzy ostatnich dwunastu miesięcy. Mateusz Wdowiak oficjalnie odchodzi przecież do Rakowa Częstochowa. We wcześniejszych latach podobnie sytuacja wyglądała z Krzysztofem Mączyńskim, Carlitosem czy Krzysztofem Piątkiem.

Drugim reprezentantem Cracovii w plebiscycie okazał się trener. Michał Probierz został wybrany najlepszym szkoleniowcem 2020 roku w Małopolsce, jednak nie mógł odebrać swojej nagrody osobiście. Spowodowały to zaostrzone restrykcje w Ekstraklasie wywołane pandemią koronawirusa.

Nagroda dla Peszki

Swoje wyróżnienie odebrał również Sławomir Peszko. Piłkarz Wieczystej Kraków został wybrany najlepszym piłkarzem lig regionalnych. Nie powinno być w tym nic dziwnego, wszak były reprezentant Polski od momentu transferu do okręgówki bryluje formą. Na tamtejszych boiskach w 2020 roku strzelił aż 25 goli w 14 występach.

– W wielu kategoriach mógłbym zająć pierwsze miejsce, ale nie spodziewałem się, że zajmę je akurat w tejprzyznał na gali były reprezentant Polski.

Plebiscyt na najlepszego piłkarza i trenera 2020 roku:

Najlepszy piłkarz Małopolski 2020:

Mateusz Wdowiak (Cracovia)

Najlepszy trener Małopolski 2020:

Michał Probierz (Cracovia)

Młodzieżowiec roku:

Karol Niemczycki (Cracovia)

Najlepszy piłkarz lig regionalnych:

Sławomir Peszko (Wieczysta Kraków)

Trener wychowawca młodzieży:

Sebastian Wójcik (Limanovia)

Trener drużyny kobiet:

Wojciech Mróz (UKS 3 Staszkówka Jelna)

Najlepsza piłkarka:

Paulina Tomasiak (UKS 3 Staszkówka Jelna)

Talent wśród piłkarek:

Natalia Wróbel (AZS UJ Kraków)

Laureaci kategorii, gdzie wyboru dokonała kapituła:

  • Najlepszy piłkarz lig regionalnych: Sławomir PESZKO (Wieczysta Kraków)
  • Najlepszy trener wychowawca młodzieży: Sebastian WÓJCIK (Limanovia)
  • Najlepsza piłkarka Małopolski: Paulina TOMASIAK
  • Najlepszy trener zespołów kobiecych: Wojciech MRÓZ
  • Najbardziej utalentowana zawodniczka młodego pokolenia: Natalia WRÓBEL