Przełom w sprawie transferów sędziów? „Nie interesowali się tym tak bardzo, jak właśnie teraz”

Rafał Rostkowski w tekście na portalu „sport.tvp.pl” podjął temat transferów sędziów. Były międzynarodowy arbiter uważa, że przenosiny najlepszych sędziów do innych federacji mogą stać się niedługo faktem.
Czas na transfery sędziów?

Temat transferów sędziów jest szeroko dyskutowany od wielu miesięcy. Jeszcze jakiś czas temu media sugerowały, że Szymon Marciniak otrzymał ofertę od Arabii Saudyjskiej, aby pozostać tam stałym arbitrem.
Kibice Górnika się ucieszą. Trzy podmioty zainteresowane kupnem klubu [CZYTAJ]

Rafał Rostkowski w tekście dla „sport.tvp.pl” podjął ten temat i podzielił się swoimi przemyśleniami. Według byłego sędziego przenosiny arbitrów do innych federacji są coraz bardziej prawdopodobne.

Rostkowski przekonuje, że najlepsi sędziowie są na liście życzeń wielu zagranicznych lig. Zgoda na transfer może okazać się trudna dla UEFA i FIFA. Mowa bowiem o elitarnych arbitrach w europejskim futbolu, których brak może znacząco wpłynąć na jakość prowadzenia zawodów.
– Arbitra prowadzącego hitowe mecze jeden za drugim – parę razy w miesiącu czy kilkanaście razy w sezonie – trudno jest zastąpić. Tym bardziej trudno byłoby go zastępować przez cały sezon jakimś jednym nowym sędzią. Królików z kapelusza wyciągnąć się nie da, tym bardziej nagle. Klasowych sędziów „buduje się” latami – żaden „Lamine Yamal” nie przeskoczy z gwizdkiem nagle z rozgrywek juniorów do pierwszego składu seniorów, Ligi Mistrzów i meczów reprezentacji narodowych – czytamy w tekście byłego sędziego.

– Odejście jednego wybitnego arbitra może sprawić kłopot, odejście wybitnych dwóch czy trzech albo więcej – dla ligi, związku, a nawet dla konfederacji kontynentalnej, może stać się problemem krytycznie trudnym do rozwiązania. Transfery połowy arbitrów kategorii Elite byłoby dla UEFA jak trzęsienie ziemi – dodał.

Rafał Rostkowski twierdzi, że w środowisku sędziów otwarcie dyskutuje się na temat potencjalnych przenosin. Według jego doniesień arbitrzy zaczęli się interesować sprawą na tyle głęboko, że sprawdzają możliwości zatrudnienia dla najbliższych i rozglądają się za placówkami szkolnymi dla dzieci.
– O możliwych przeprowadzkach dyskutują sędziowie, ich rodziny, sędziowie VAR, sędziowie asystenci, ich znajomi… Jeszcze nigdy przedszkolami i szkołami w innych krajach, czy potencjalnymi miejscami pracy dla żony, sędziowie piłkarscy nie interesowali się tak bardzo jak właśnie teraz – podsumował.

Źródło: TVP Sport