Najdrożsi piłkarze w PKO BP Ekstraklasie wg „CIES”. Brak Kovacevicia i Slisza

Centrum Badawcze „CIES” opublikowało ostatnio ranking 100 najbardziej wartościowych piłkarzy na świecie. Na prośbę „Przeglądu Sportowego Onet” eksperci opublikowali także zestawienie najdroższych piłkarzy biegających po boiskach PKO BP Ekstraklasy.
W czwartek ukazał się najnowszy raport grupy badawczej „CIES Football Observatory”. Uwzględniał on 100 najbardziej wartościowych piłkarzy na świecie. Zestawienie wygrał Jude Bellingham, który został wyceniony przez ekspertów na 267,5 miliona euro. Podium uzupełnili Erling Haaland (251,2 mln euro) i Vinicius Junior (250,3 mln euro). W top 100 nie znalazł się żaden Polak.
Najdrożsi piłkarze w Ekstraklasie

„Przegląd Sportowy Onet” zwrócił się z prośbą o stworzenie rankingu składającego się z zawodników PKO BP Ekstraklasy. Eksperci stworzyli więc listę 15 najbardziej wartościowych piłkarzy z naszej ligi. Co ciekawe, w rankingu zabrakło miejsca dla m.in. Vladana Kovacevicia, który jest drugim najdroższym piłkarzem Ekstraklasy zdaniem „Transfermarkt”. Na próżno szukać także chociażby Bartosza Slisza, który wg „Transfermarkt” jest 4. najdroższym piłkarzem w polskiej lidze.
W zestawieniu przygotowanym przez „CIES” przewodzi Kristoffer Velde. Norweg jest wyceniany na 6,6 miliona euro. Drugie miejsce należy do Ernesta Muciego (6,2 mln euro). Podium zamyka Filip Marchwiński (5,8 mln euro).

Najbardziej wartościowi piłkarze Ekstraklasy wg „CIES”:

1. Kristoffer Velde – 6,6 mln euro
2. Ernest Muci – 6,2 mln euro
3. Filip Marchwiński – 5,8 mln euro
4. Ante Crnac – 5,3 mln euro
5. Kacper Tobiasz – 4,8 mln euro
6. Michał Rakoczy – 3,6 mln euro
7. Filip Szymczak – 3,2 mln euro
8. Dawid Drachal – 3,1 mln euro
8. Adrian Kapralik – 3,1 mln euro
10. Bartłomiej Wdowik – 2,9 mln euro
10. Juergen Elitim – 2,9 mln euro
12. Tomasz Pieńko – 2,7 mln euro
12. Marco Burch – 2,7 mln euro
14. Vahan Bichakhchyan – 2,6 mln euro

źródło: Przegląd Sportowy Onet, CIES

Michał Budzich