Adam Nawałka ocenił warsztat Fernando Santosa. „Potrafi wykorzystać potencjał zawodników”

Fernando Santos został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Wybór Cezarego Kuleszy skomentował Adam Nawałka. Były selekcjoner Biało-Czerwonych stwierdził, że prezes PZPN dokonał słusznej decyzji.

Zakończył się proces poszukiwań selekcjonera reprezentacji Polski. Funkcja ta została powierzona Fernando Santosowi. Portugalski szkoleniowiec został zaprezentowany we wtorek. Władze PZPN poinformowały, że kontrakt 68-letniego trenera obowiązuje aż do 2026 roku, jeśli tylko uda się awansować na EURO 2024.

Wybór Fernando Santosa skomentował na łamach „Przeglądu Sportowego” Adam Nawałka. Były selekcjoner reprezentacji Polski stwierdził, że prezes PZPN dokonał dobrego wyboru. Wśród atutów Santosa wymienił przede wszystkim doświadczenie. 68-latek prowadził ostatnio reprezentację Portugalii, a wcześniej reprezentację Grecji.

– To naprawdę bardzo dobry wybór. Znam jego warsztat, bo w 2016 r. rywalizowaliśmy na mistrzostwach Europy. Analizowaliśmy wtedy jego model gry i sposób prowadzenia przez niego drużyn w Portugalii i Grecji. Nie chcieliśmy pominąć żadnego detalu w trakcie przygotowań do tamtego meczu – powiedział Adam Nawałka.

– Stąd mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że to bardzo dobry trener o niezwykle dużym doświadczeniu, który potrafi wykorzystać potencjał zawodników – podkreślił 65-latek.

W ostatnich dniach w polskich mediach rozpoczęła się dyskusja na temat Fernando Santosa. Wydaje się, że większość kibiców oraz ekspertów jest zadowolona z wyboru właśnie tego szkoleniowca. Wśród jego wad przede wszystkim padał argument dotyczący defensywnego stylu gry. Z taką opinią nie zgadza się Nawałka. Uważa on, że Santos wykorzystuje potencjał zawodników poprzez dobór właściwej taktyki. Kluczem pracy Portugalczyka jest przede wszystkim organizacja gra.

– Śmieszą mnie takie opinie na temat jego pracy. Tak jak już wspomniałem, to trener, który świetnie potrafi wykorzystać potencjał zawodników, dobierając do tego odpowiednią taktykę – ocenił Nawałka.

– Pamiętam mecze Portugalii rozgrywane świetnie pod względem taktycznym, a także, jeśli chodzi o jakość gry. W mojej ocenie ferowanie opinii, że jest to trener typowo defensywny, nie powinno mieć miejsca. Właściwa organizacja gry zawsze jest niezwykle istotna, a trener Santos trzyma się tej zasady – stwierdził były selekcjoner.

Mówi się, że do sztabu Fernando Santosa dołączyć mają polscy trenerzy. W tym kontekście wymieniono do tej pory Tomasza Kaczmarka oraz Łukasza Piszczka. Taki pomysł zachwala Nawałka. Piszczek był podopiecznym Nawałki, kiedy ten był selekcjonerem reprezentacji Polski.

– Jeżeli decydujemy się na podpisanie umowy z tak utytułowanym szkoleniowcem, jak Santos, to oczywistym warunkiem jest dołączenie do sztabu polskich trenerów. Pomysł zatrudnienia Łukasza Piszczka i Tomasza Kaczmarka jest świetny – skomentował Adam Nawałka.

Michał Budzich