10 najbardziej pamiętnych cytatów w historii polskiej piłki!

Wiele z nas widziało kultowe filmy polskiej produkcji, takie jak „Kiler”, „Miś”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Poranek Kojota”. Czym byłoby nasze życie bez cytatów, które nieraz towarzyszą naszym codziennym rozmową? A teraz pomyślmy, ile jest tekstów ze świata piłkarskiego, które można użyć praktycznie w każdej sytuacji i z których, pomimo upływu wielu lat nada się śmiejemy. A zastanawialiście się kiedyś, skąd one się wzięły?

1. „Fatalny to ty jesteś”

Kiepski mecz przeciwko Ajaxowi w wykonaniu Legii Warszawa. Porażka Wojskowych 0:3 przesądziła o odpadnięciu z Ligi Europy. Żaden z piłkarzy nie był chętny do rozmowy podczas konferencji prasowej. Michał Kucharczyk, jeden z niewielu, postanowił odpowiedzieć na kilka kwestii. Został zapytany o sytuację, w której nieatakowany posłał piłkę w trybuny z jedenastego metra.

Michał… Fatalnie wyglądasz. Powiedz mi, jak to było z tą sytuacją w drugiej połowie? – spytał jeden z dziennikarzy.

Fatalny to ty jesteś. Następne pytanie proszę. – odpowiedział mu.

2. „Ch*ja grają. Opie*dolimy ich”

Marcin Broniszewski – człowiek, który odpowiadał za rozpracowywanie taktyki rywala podczas Euro 2012. Przez długi czas, sumiennie przygotowywał raport o Grekach. W końcu postanowił oddać go Franciszkowi Smudzie. Selekcjoner wziął go do ręki, przez kilka sekund przerzuca kartki, po czym powiedział:

Ch*ja grają. Opie*dolimy ich.

Mecz zakończył się remisem 1:1.

3. „Ogólnie, jedno wielkie wku*wienie”

Mecz lidera I ligi z drużyną z ostatniego miejsca, Pogoń Szczecin podejmowała u siebie Olimpię Elbląg. Portowcy przegrali ten mecz 1:2, była to ich trzecia porażka z rzędu, przez którą utracili fotel lidera. Bramkarz drużyny ze Szczecina był tak zły na kolegów z drużyny, że aż ustanowił nieoficjalny rekord Polski w rzuconych „ku*wach” na minutę.

4. „Użył słów powszechnie uważanych za obraźliwe”

To był zwykły mecz Ekstraklasy. Górnik Zabrze podejmował u siebie GKS Bełchatów. Początek drugiej połowy meczu, sędzia Marcin Szulc nie odgwizdał przewinienia na graczu GKS-u. Chwilę później, mijając się z Mariuszem Ujkiem, zawodnikiem tejże drużyny, zatrzymał grę i pokazał mu czerwoną kartkę. Zapytany w wywiadzie pomeczowym, dlaczego wyrzucił gracza gości z boiska, odpowiedział:

Użył słów powszechnie uważanych za obraźliwe „Ty sku*wysynu je*any”

5. „Nie bij w ten autokar, pało j*bana”

Finał Pucharu Polski 2016. Piłkarze Lecha Poznań wyjeżdżają spod stadionu przy Bułgarskiej. Pełna mobilizacja, dookoła ogrom kibiców, którzy chcieli przekazać jak największe wsparcie swojej drużynie. Jeden z zawodników, który nie do końca znał wtedy język polski, nagrał filmik i opublikował go w social mediach. Na nagraniu słychać dwóch Polaków, w tym Łukasza Trałkę, który w pewnym momencie przerywa rozmowę i mówi:

Nie bij w ten autokar, pało j*bana.

Nie wiem czy liczył na to, że ktoś go usłyszy, ale raczej były na to marne szanse. Piłkarz co prawda na konferencji prasowej przeprosił za swoje zachowanie, ale trzeba przyznać, że niesmak pozostał.

6. „Możesz sprzedawać Lewandowskiego, mamy nowego piłkarza, Arruabarrenę” 

Z jednej strony stoi chwalony przez wielu ze świata polskiej piłki, młody i zdolny Robert Lewandowski. Natomiast z drugiej typowy napastnik Ekstraklasy, czyli piłkarz z przeszłością w drugiej ligi hiszpańskiej, któremu nie udało się w topowym klubie z Primiera Division – Mikel Arruabarrena. Gracz z półwyspu Iberyjskiego sezon przed dołączeniem do Legii strzelił 6 bramek w 31 spotkaniach, chociaż w przypadku napastnika powinno się oczekiwać ciut więcej. 

Prezes Znicza Pruszków, który brał udział przy transferze, wspomina, jak Trzeciak był bardzo pewny siebie i chciał za wszelką cenę pozbyć się Roberta. Powiedział również słowa, których w Legii nigdy się nie zapomni:

Możesz sprzedawać Lewandowskiego, mamy nowego piłkarza, Arruabarrenę

7. „I have okazejszyn to face to face in the training”

Wojciech Pawłowski po transferze do Udinese udzielił wywiadu dla klubowej telewizji. Mam wrażenie, że zapadnie mu w pamięci na zawsze, tak samo, jak większości Polaków. Wojtek pokazał wszystkim niedowiarkom, że jest bramkarzem, a nie żadnym poliglotą i jego miejsce jest między słupkami. Poza tym i tak myślę, że poradził sobie lepiej, niż co niektórzy na ustnej maturze z angielskiego.

8. „On go ku*wa kopał z trzy razy, nie?”

Lata temu, kiedy Majdan grał jeszcze w piłkę, a po ziemi chodziły dinozaury, miał miejsce pewien wywiad. Ówczesny bramkarz Wisły Kraków został podpuszczony przez reporterów Canal+, poza anteną, aby opowiedział o pewnej sytuacji z boiska. Mąż perfekcyjnej pani domu trochę się zapomniał, ale po chwili przypomniał sobie, że cała Polska może się zaraz dowiedzieć, jak szeroki ma zasób słownictwa.

9. „Pie*dolnę whisky, bo co mi zostało”

Po niesprawiedliwej, według mieszkańców Białegostoku, porażce 0:1 z Legią przy Łazienkowskiej zadziało się wiele. Najpierw słynne starcie Koseckiego z Tarasovsem, który według Kuby „kopnął naszą panią”, co było „ku*wa, niemożliwe”, później pomeczowa konferencja, gdzie Michał Probierz dał upust emocjom. Trener Jagiellonii przedstawił swoje stanowisko na temat tego, co się dzieje w polskiej piłce i opowiedział o tym, jak musiał uspokajać Drągowskiego, który najpierw dyskutował z sędzią, a potem środkowymi palcami pozdrowił całą Łazienkowską. Całą wypowiedź skwitował słowami:

Przyjadę do domu, pie*dolnę whisky, bo co mi zostało?

10. „My biegamy jak byśmy mieli dwa wozy węgla na plecach”

Po przegranym meczu z GKS-em Katowice, Jacek Wiśniewski, piłkarz GKS-u Jastrzębie, udzielił dość ciekawego wywiadu. W dość prostych, chłopskich słowach wypowiedział się o sposobie prowadzenia treningów oraz wybierania jedenastki meczowej. Z resztą, posłuchajcie sami.

Kacper Polaczyk